Prof. Bartoszewski: Auschwitz pozbawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:00
– Pierwsze uczucie to strach. Potem pojawia się chęć ratowania życia. Następnie przychodzi pierwsze załamanie – wspominał Władysław Bartoszewski pobyt w niemieckim obozie.
Audio
  • Prof. Władysław Bartoszewski wspomina pobyt w niemieckim obozie w Oświęcimiu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Prof. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat
Prof. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Najgorzej obóz znosili ludzie ze wsi i robotnicy. Najlepiej inteligenci, bo kwestia motywacji odgrywała ogromną rolę. Ale fizycznie najlepiej radzili sobie robotnicy, zwłaszcza rzemieślnicy – opowiadał Władysław Bartoszewski, dodając, że ci ostatni zostawali nawet obozową "arystokracją".

Na więźniów bardzo źle wpływała niekorzystna pogoda regionu oświęcimskiego, z częstymi deszczami i surową zimą. – Klimatycznie to katastrofalne miejsce, szczególnie gdy jest się głodnym, bitym i ciężko się pracuje – powiedział dyplomata.

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei" >>>

Władysław Bartoszewski w Auschwitz znalazł się 22 września 1940 r. Około 80-85 procent uwięzionych razem z nim nie przeżyło pierwszej zimy. On sam w grudniu 1940 r. uniknął śmierci tylko dzięki nietypowemu podejściu jednego z obozowych lekarzy.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Władysław Bartoszewski

Data emisji: 30.04.2014

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Czytaj także

Władysław Bartoszewski. Goj w dzielnicy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:25
– Mając kilka lat, rozumiałem już jidysz, i mogłem się nim posługiwać w rozmowie z rówieśnikami – mówił w nagraniu archiwalnym prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"New York Times" o prof. Bartoszewskim: zaskoczył samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 09:05
Prestiżowy amerykański dziennik "New York Times" opublikował wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim. Gazeta określa profesora mianem polskiego więźnia Auschwitz, który walczył o Żydów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Młody jajogłowy". Szkolne lata prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:10
– Jako słabszy fizycznie, drobniejszy i młodszy starałem się nadrabiać umysłowo – wspominał prof. Władysław Bartoszewski czasy swojej edukacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Władysław Bartoszewski, więzień nr 4427

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Miałem 18 lat i sześć miesięcy, gdy po raz pierwszy znalazłem się na placu apelowym w Oświęcimiu – wspominał pierwsze lata wojny prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń