X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Bartoszewski: Auschwitz pozbawia złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 16:00
– Pierwsze uczucie to strach. Potem pojawia się chęć ratowania życia. Następnie przychodzi pierwsze załamanie – wspominał Władysław Bartoszewski pobyt w niemieckim obozie.
Audio
  • Prof. Władysław Bartoszewski wspomina pobyt w niemieckim obozie w Oświęcimiu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Prof. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 lat
Prof. Władysław Bartoszewski podczas wystąpienia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu w 2008 r. Polityk, działacz społeczny i pisarz zmarł 24 kwietnia w wieku 93 latFoto: PAP/Andrzej Grygiel

– Najgorzej obóz znosili ludzie ze wsi i robotnicy. Najlepiej inteligenci, bo kwestia motywacji odgrywała ogromną rolę. Ale fizycznie najlepiej radzili sobie robotnicy, zwłaszcza rzemieślnicy – opowiadał Władysław Bartoszewski, dodając, że ci ostatni zostawali nawet obozową "arystokracją".

Na więźniów bardzo źle wpływała niekorzystna pogoda regionu oświęcimskiego, z częstymi deszczami i surową zimą. – Klimatycznie to katastrofalne miejsce, szczególnie gdy jest się głodnym, bitym i ciężko się pracuje – powiedział dyplomata.

Zmarł prof. Władysław Bartoszewski. "Był człowiekiem nadziei" >>>

Władysław Bartoszewski w Auschwitz znalazł się 22 września 1940 r. Około 80-85 procent uwięzionych razem z nim nie przeżyło pierwszej zimy. On sam w grudniu 1940 r. uniknął śmierci tylko dzięki nietypowemu podejściu jednego z obozowych lekarzy.

ARCHIWALNE NAGRANIA PROF. WŁADYSŁAWA BARTOSZEWSKIEGO W RADIACH WOLNOŚCI >>>

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Z nagrań archiwalnych: Władysław Bartoszewski

Data emisji: 30.04.2014

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Bartoszewski. Goj w dzielnicy Żydów

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2015 15:25
– Mając kilka lat, rozumiałem już jidysz, i mogłem się nim posługiwać w rozmowie z rówieśnikami – mówił w nagraniu archiwalnym prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"New York Times" o prof. Bartoszewskim: zaskoczył samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 09:05
Prestiżowy amerykański dziennik "New York Times" opublikował wspomnienie o Władysławie Bartoszewskim. Gazeta określa profesora mianem polskiego więźnia Auschwitz, który walczył o Żydów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Młody jajogłowy". Szkolne lata prof. Bartoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2015 19:10
– Jako słabszy fizycznie, drobniejszy i młodszy starałem się nadrabiać umysłowo – wspominał prof. Władysław Bartoszewski czasy swojej edukacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Władysław Bartoszewski, więzień nr 4427

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 15:00
- Miałem 18 lat i sześć miesięcy, gdy po raz pierwszy znalazłem się na placu apelowym w Oświęcimiu – wspominał pierwsze lata wojny prof. Władysław Bartoszewski.
rozwiń zwiń