X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Detal, twarz, emocje. Kazimierz Karabasz o filmowych dokumentach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2018 17:05
- Interesował mnie jakiś rodzaj banalnej sytuacji, w której twarz nic nie wyraża, bo to pozwało mi myśleć, kim są ci ludzie, jakie mają życie - opowiadał, w nagraniach archiwalnych Polskiego Radia, Kazimierz Karabasz. Współtwórca polskiej szkoły dokumentu zmarł 11 sierpnia br.
Audio
  • Kazimierz Karabasz wspomina polskie dokumenty z czasów, gdy studiował w szkole filmowej w Łodzi (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Karabasz o swoich pomysłach na filmy dokumentalne (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Karabasz o znaczeniu montażu dla całości, przesłania i wymowy filmu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Karabasz o przeżyciach związanych z kręceniem filmów dokumentalnych (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Kazimierz Karabasz o pracy przy filmach dokumentalnych, których bohaterami były indywidualne osoby (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Kazimierz Karabasz
Kazimierz KarabaszFoto: PAP/CAF

Tadeusz Konwicki 1200.jpg
Tadeusz Konwicki: miałem szczęście do ludzi

Fascynacja detalem, szczegółem ("kamień, fragment pnia drzewnego, strumień") przeszła, jak wspominał Kazimierz Karabasz, na ludzkie twarze. - W pewnym momencie, już przed maturą, pomyślałem, ze to się da utrwalić w fotografii. Ale to nie były zainteresowania ściśle artystyczne. Ciągnęło mnie do myślenia o ludziach, próbowania rozszyfrować, jak ludzie żyją – przywoływał swoje początki w sztuce dokumentowania rzeczywistości Kazimierz Karabasz.

W opowieściach cenionego reżysera również m.in. o trzech fazach realizacji filmu dokumentalnego, o pomysłach na filmy dokumentalne czy o polskich dokumentach z lat 50. XX w.

***

Kazimierz Karabasz zasłynął jako twórca nurtu nazwanego później "czarną serią polskiego dokumentu". Ich autorzy krytycznie przedstawiali rzeczywistość, w opozycji do propagandowego optymizmu kina socrealistycznego. Wspólnie z Władysławem Ślesickim Karabasz nakręcił w latach 50. i 60. obrazy "Gdzie diabeł mówi dobranoc" oraz "Ludzie z pustego obszaru". Był założycielem tzw. szkoły Karabasza, szczególnie popularnej w latach 60. XX wieku, metody realizowania filmów dokumentalnych, polegającej na wnikliwej obserwacji otaczającej rzeczywistości. Bohaterami tych obrazów byli najczęściej zwykli ludzie.

Do znanych prac reżysera należą także kręcone w późniejszych latach: "Widok z huty", "Portret w kropli", "Czas podwójny" oraz autobiograficzne "Spotkania". W 2008 roku powstał dokument "Co w bagażu?". Kazimierz Karabasz był laureatem licznych wyróżnień, także międzynarodowych, jak Złoty Lew w Wenecji w 1960 roku za "Muzykantów" czy nagroda na festiwalu filmowym w Oberhausen w roku 1969 za "Rok Franka W.". W 2014 roku reżyser otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orła za osiągnięcia życia. Autor książek poświęconych filmowi - "Cierpliwe oko", "Bez fikcji" i "Odczytać czas". 

W 1955 roku ukończył reżyserię w szkole filmowej w Łodzi, dyplom uzyskał cztery lata później. Profesor Karabasz w latach 1982-1987 był wykładowcą i dziekanem Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi w Łodzi.

Wybitny dokmentalista zmarł 11 sierpnia w wieku 88 lat.

Prezentowane w audycji nagrania pochodzą z 2006 roku.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Data emisji: 20-24.08.2018

Godzina emisji: 12.45

pg/bch

Zobacz więcej na temat: dokument
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ikona". Opowieść o pracy psychiatry na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 10:30
- Szukaliśmy do filmu młodego lekarza idealisty, którego sytuacja jest trudna, bo jego pacjenci są nieuleczalni, ale ostatecznie bohaterem został profesor z 45-letnim stażem - o dokumencie uhonorowanym nagrodą Prix Italia opowiadał w Dwójce reżyser Wojciech Kasperski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Burkina Faso, więzienia i rozmowy o Papieżu Franciszku

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 12:00
- Raz byłem we francuskim więzieniu położonym w Pirenejach. Zanim dotarłem tam do więźniów, musiałem przejść przez osiemnaścioro drzwi. Poczułem wtedy stężone człowieczeństwo i cierpienie, którego nie zapomnę do końca życia – powiedział reżyser Janusz Mrozowski.
rozwiń zwiń