Rok Krzysztofa K. Baczyńskiego. "W swojej twórczości wiele zawdzięczał matce"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 13:00
- Bardzo często bywałam u wujostwa moich, u Baczyńskich. Krzysztof był ode mnie dużo młodszy, dlatego stosunek mój do niego był raczej opiekuńczy, aniżeli koleżeński - mówiła w archiwalnym nagraniu Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i edytorka jego wierszy.
Krzysztof Kamil Baczyński
Krzysztof Kamil BaczyńskiFoto: Aleksander Jalosinski/Forum

Posłuchaj
14:29 2021_08_02 12_45_40_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Opowieść Anieli Kmity-Piorunowej o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:01 2021_08_03 12_45_38_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Opowieść Tytusa Karlikowskiego, powstańca warszawskiego o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim (Głosy z przeszłości/Dwójka)

11:10 Dwójka głosy z przeszłości 4.08.2021.mp3 Krzysztofa K. Baczyńskiego i jego żonę Barbarę wspomina Feliksa Drapczyńska, teściowa poety (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:20 2021_08_05 12_46_12_PR2_Glosy_z_przeszlosci.mp3 Krzysztofa K. Baczyńskiego i jego żonę Barbarę wspominają Zbigniew Wasilewski i Lesław Bartelski (Głosy z przeszłości/Dwójka)

15:04 2021_08_06 12_45_32_PR2_Zapiski_ze_wspolczesnosci.mp3 Juliusz Bogdan Deczkowski o zaangażowaniu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w działania wojenne (Głosy z przeszłości/Dwójka)

  

W audycji wysłuchamy wspomnień krewnych poety, jego kolegów biorących udział w podziemnym życiu literackim i studiujących na tajnej polonistyce, a także opowieści żołnierzy Armii Krajowej, którzy wspólnie z Baczyńskim działali w konspiracji.

Baczynski serwis.jpg
Krzysztof Kamil Baczyński – serwis specjalny Polskiego Radia w setną rocznicę narodzin

Rok 2021 został przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Legendarny poeta urodził się w Warszawie sto lat temu. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego podczas walk na placu Teatralnym.

Z okazji 77. rocznicy wybuchu walk w stolicy i tragicznej śmierci Baczyńskiego w cyklu "Głosy z przeszłości" przedstawialiśmy wspomnienia krewnych poety, jego kolegów biorących udział w podziemnym życiu literackim i studiujących na tajnej polonistyce, a także opowieści żołnierzy Armii Krajowej, którzy wspólnie z Baczyńskim działali w konspiracji.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

- Na rozwój umysłowy Krzysztofa i na jego olbrzymi talent niewątpliwie bardzo duży wpływ mieli rodzice. Zarówno ojciec, jak i matka byli bardzo silnymi indywidualnościami. Krzysztof bardzo kochał ich oboje i bardzo liczył się z ich opinią - podkreślała Aniela Kmita-Piorunowa, siostra cioteczna bohatera audycji. 

radiobaczynski_okladka.jpg
Posłuchaj specjalnego kanału - Radio Baczyński

Jak dodała, stosunek do ojca mocno różnił się od stosunku do matki. - Ojciec był mniej tkliwy, mniej czuły. Był człowiekiem o charakterze zdecydowane męskim, może bardzo wymagającym, ale Krzysztofowi to odpowiadało. Bardzo liczył się z opinią ojca. Na pewno wielką szkodą dla twórczości Krzysztofa było to, że wtedy, kiedy talent jego się rozwinął, ojciec nie mógł go już obserwować.

Czytaj także:


Bardzo duży wpływ na twórczość poety miała za to jego matka. - Kiedy się obserwuje twórczość Krzysztofa, a miałam okazję to robić, przygotowując do druku wydania jego rękopisów, widać bardzo silnie, że matka interesowała się tą twórczością, że była pierwszą czytelniczką jego wierszy. Na pewno cały szereg rzeczy i pomysłów jej zawdzięczał - tłumaczyła Aniela Kmita-Piorunowa.

W ramach cyklu, z naszego radiowego archiwum, słuchaliśmy również wspomnień Tytusa Karlikowskiego, Feliksy Drapczyńskiej, Lesława Bartelskiego, Zbigniewa Wasilewskiego i Juliusza Bogdana Deczkowskiego.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Dorota Gacek

Data emisji: 2-6.08.2021

Godzina emisji: 12.45

pg

Czytaj także

Stulecie urodzin K. K. Baczyńskiego. "Nie chcemy w nim zobaczyć osoby dojrzałej"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 21:30
Duchowy spadkobierca romantyków, symbol Pokolenia Kolumbów, młody poeta ginący z karabinem w ręku. Jak dziś z perspektywy niemal wieku postrzegamy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego? Co w stulecie jego urodzin powinno być dla nas istotne?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Setna rocznica urodzin Kamila Baczyńskiego. "Jego poezja żyje"

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 12:25
- Poezja Baczyńskiego żyje i jest ciągle wydawana. Naszym wspólnym obowiązkiem, szczególnie w tym roku, jest przypominanie i zachęcanie do sięgania po tę poezję - powiedziała o obchodach roku Kamila Baczyńskiego rzecznik Narodowego Centrum Kultury, Joanna Bancerowska.
rozwiń zwiń