Artystyczny język Stefana Gierowskiego. Wspomnienie w 100. rocznicę urodzin

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2025 06:00
Prof. Stefan Gierowski – wybitny malarz i zasłużony pedagog zmarł w sierpniu 2022. W setną rocznicę urodzin artysty przypominamy w Dwójce jego opowieści. 
Stefan Gierowski był malarzem, rysownikiem, przedstawicielem współczesnej awangardy malarskiej, określanym mianem klasyka polskiej nowoczesności. Rok 2007
Stefan Gierowski był malarzem, rysownikiem, przedstawicielem współczesnej awangardy malarskiej, określanym mianem klasyka polskiej nowoczesności. Rok 2007Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Wychowywany w inteligenckim domu w Kielcach, dzięki ojcu, lekarzowi, Stefan Gierowski rozpoczął artystyczną edukację. Tuż po wojnie studiował w Krakowie malarstwo i historię sztuki. Klasyk polskiej nowoczesności był uczestnikiem i świadkiem ważnych dla kultury wydarzeń.

W audycji usłyszymy wspomnienia profesora Gierowskiego m.in. o latach dzieciństwa i nauki na krakowskiej ASP. Opowie również o początkach swojej pracy i poszukiwaniach artystycznego języka oraz o swoim stosunku do malarstwa.

***

Na "Głosy z przeszłości" od poniedziałku do piątku (26-30.05) o godz. 12.45 zaprasza Aleksandra Łapkiewicz.

Czytaj także

Fangor: malowałem wbrew panującym modom

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2016 13:56
- Gdy zaczynałem, popularna była abstrakcja na grubych płótnach, farba w strupach, żeby całość wyglądała, jakby miała 400 lat. A u mnie wszystko gładkie, żadnej faktury. To nie było traktowane jako malarstwo - wspominał w archiwalnym nagraniu Wojciech Fangor.
rozwiń zwiń