Gustaw Holoubek: piłka nożna jest jak poezja

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 17:59
W Dwójce przez cały tydzień mamy okazję wysłuchać z radiowych archiwów wspomnień samego Gustawa Holoubka. Wybitny aktor opowiadał między innymi o… kibicowskich pasjach i znaczeniu przyjaźni.
Audio
Gustaw Holoubek w roli Konrada - Dziady 1967
Gustaw Holoubek w roli Konrada - "Dziady" 1967Foto: PAP/CAF

– Edgar Allan Poe powiedział kiedyś, że szachy są grą dla idiotów, dlatego, że polegają na takiej ilości kombinacji, że trąci to już o coś, co jest nadużyciem, dziwactwem – mówił w roku 1999 Gustaw Holoubek. – Poe o wiele bardziej cenił sobie warcaby, ze względu na ich ograniczenie. On uważał, że wymagają one większego wysiłku intelektualnego, gdyż, znaleźć, w ich ograniczeniu, sposób na wygranie, jest o wiele bardziej skomplikowane niż w szachach – snuł swą refleksję aktor w rozmowie z Bogumiłą Prządką.
Sam Holoubek był wielkim miłośnikiem sportu i związanej z nimi rywalizacji. Wśród swoich umiłowanych zajęć wymieniał grę w brydża i kibicowanie sportowcom dyscyplin wszelakich. To ostatnie zajęcie porównywał ze sztuką surrealistyczną. – To dlatego, że sam pomysł, żeby uprawiać sport, jest czymś zupełnie abstrakcyjnym, że nagle dorośli ludzie ustalili sobie reguły i biegają po boisku – wyjaśniał. - Ci ludzie, którzy się sportem nie interesują mówią często, że przecież to bzdura jest kompletna, że prawdziwe życie płynie konkretne. Oni się mylą okropnie....
Do wysłuchania nagrania audycji zaprasza Bogumiła Prządka.
"Głosów z przeszłości" z Gustawem Holoubkiem słuchać można na antenie Dwójki od 4 marca (poniedziałek) do 8 marca (piątek) o godz. 11.45

 *** 

Gustaw Holoubek (1923-2008), uczestnik kampanii wrześniowej, do 1940 był jeńcem obozów w Altengrabow i Toruniu. Podczas okupacji należał do konspiracyjnego kółka teatralnego. Na scenie zadebiutował w 1947 w Starym Teatrze w Krakowie. Był Gustawem-Konradem w "Dziadach" Adama Mickiewicza, zrealizowanych przez Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym. Zdjęcie tego przedstawienia z afisza przez władze przyczyniło się do wybuchu demonstracji studenckich i zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968. Wykreował ponad dwieście wybitnych ról teatralnych, telewizyjnych i filmowych.

Zobacz więcej na temat: Gustaw Holoubek
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Posadzą Gustawa Holoubka

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2012 15:06
W Skierdach koło Warszawy jest Las Kultury. Kilka razy w roku leśnicy i artyści będą sadzić tam drzewa upamiętniające wybitne postacie naszej kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inscenizator niezwykłych światów

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 15:28
Bezlitosna logika, niepowtarzalne myślenie o teatrze, jeden z ostatnich wielkich. W Dwójce wspominaliśmy Jerzego Jarockiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dziady" przeciwko Rosji? 45 lat od słynnej manifestacji

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 19:00
– Chcieliśmy pokazać władzom, że się nie zgadzamy z ich decyzją. Że społeczeństwo nie jest osłem, z którym można robić, co się chce. Że jesteśmy ludźmi, którym nie jest obojętna nasza kultura – mówił Andrzej Seweryn, współorganizator przemarszu w 1968 roku przeciwko zdjęciu z afisza "Dziadów".
rozwiń zwiń