Mrożek wyprowadza się przez okno. Literacki Kraków

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 15:39
– Sławomir Mrożek był jedną z najbarwniejszych postaci życia literackiego Krakowa – mówił historyk literatury Jacek Olczyk o swojej monumentalnej publikacji "Życie literackie w Krakowie w latach 1893-2013".
Audio
  • Rozmowa o 120 latach życia literackiego w Krakowie (Strefa literatury/Dwójka)
Kraków (zdjęcie ilustracyjne)
Kraków (zdjęcie ilustracyjne)Foto: fotohuta / Shutterstock.com

– Wszystko zaczęło się od potrzeby przeczytania takiej książki – powiedział gość Dwójki. – Przyjeżdżając na studia polonistyczne do Krakowa, poszukiwałem książki, która by w sposób soczysty oddawała atmosferę różnych epok. Prawdę mówiąc, poza publikacją Boya-Żeleńskiego nie udało mi się takiej znaleźć – wspominał.

Krupnicza 22.jpg
Dom 101 pisarzy. Wspomnienia z Krupniczej

Opowiadając o swojej książce, Jacek Olczyk podzielił się ze słuchaczami kilkoma krakowskimi historiami, m.in. o legendarnym literackim domu przy ulicy Krupniczej, gdzie Sławomir Mrożek "wprowadzał się w niezwykle barwny sposób i w spektakularny sposób się wyprowadzał". Wysłuchaliśmy także głosów krakowskich ludzi kultury i artystów, m.in. Marcina Świetlickiego, który docenia w Krakowie "dobrą architektoniczną strukturę poezji" i uważa je za "najlepsze miejsce do pisania wierszy".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Jacek Olczyk (historyk literatury), Tomasz Fiałkowski ("Tygodnik Powszechny")

Z nagrań archiwalnych: Julia Hartwig, Czesław Miłosz, Julian KornhauserMarcin Świetlicki

Data emisji: 6.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Czytaj także

Tetmajer. Namiętny poeta, urodzony pesymista

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 13:00
– Nie ulega wątpliwości, że Kazimierz Przerwa-Tetmajer był pierwszym dekadentem – mówił Tadeusz Januszewski, autor biografii jednego z najpopularniejszych poetów Młodej Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szymborska – Filipowicz. Ryby, koty, poezja i miłość

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2016 15:00
W jednym z listów zawartych w wydanym właśnie tomie "Najlepiej w życiu ma twój kot" Wisława Szymborska pisała do Kornela Filipowicza: "osoba, z którą się zadajesz, nawet nie wie, gdzie ryba ma głowę, a gdzie ogon".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rzeczy do nazwania". Fenomen Juliana Kornhausera

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2017 14:00
W "Strefie literatury" rozmawialiśmy o jubileuszowym tomie poświęconym cenionemu poecie, prozaikowi i krytykowi literackiemu, jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli Nowej Fali.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spisz zaplątany w narody. Przewodnik Ludwiki Włodek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2017 12:00
- Spisz jest wyjątkowy, bo to jedyna część Polski, która przez wieleset lat należała do Węgier. Tam obowiązywało inne prawo i zwyczaje, żyli ludzie o innej tożsamości - mówiła w Dwójce autorka książki "Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antybohater. "Łajdak, ale z dobrymi intencjami"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:30
– Antybohater nie jest postacią jednoznacznie negatywną, jest raczej postacią nieokreśloną – mówił literaturoznawca i historyk idei prof. Michał Januszkiewicz.
rozwiń zwiń