Marcin Bortnowski - komponowanie na akordeon

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2022 23:00
Na spotkanie z tym kompozytorem i jego muzyką zaprosiliśmy do audycji z cyklu "Nowa Polska".
Akordeon
AkordeonFoto: Shutterstock/Elena Vasilchenko

Akordeon - czy to są małe organy, czy po prostu udatnie naśladują dźwięki elektroniczne? Jak współpracuje z innymi instrumentami? Takie pytania zadawałam sobie, słuchając muzyki Marcina Bortnowskiego, który był bohaterem dzisiejszej audycji.

Marcin Bortnowski, akordeonista i kompozytor, przystępując do komponowania muzyki z udziałem akordeonu, zadaje sobie z kolei pytanie: jak zdefiniować na nowo ten instrument?!

A ja gorąco zapraszam na spotkanie z tym kompozytorem i jego muzyką: słuchaliśmy "Sero te amavi" na akordeon (wyk. Marek Andrysek), klawesyn historyczny (wyk. Aleksandra Rupocińska) i Chór Chłopięcy NFM pod dyr. Małgorzaty Podzielny oraz Tonus Finalis Ensemble: Stanisław Krupowicz, Marcin Bortnowski, Marcin Rupociński – komputery.

Była też piękna muzyka chóralna "In paradisum" (wyk. zespół śpiewaków miasta Katowice Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak) oraz muzyka na akordeon i smyczki ("I już nocy nie będzie").

Ewa Szczecińska

***

Program:

  • Marcin Bortnowski In paradisum; wyk. zespół śpiewaków miasta Katowice Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak;
  • Marcin Bortnowski Sero te amavi; wyk. Aleksandra Rupocińska – klawesyn, Marek Andrysek – akordeon, Tonus Finalis Ensemble: Stanisław Krupowicz, Marcin Bortnowski – komputery, Chór Chłopięcy NFM, dyr. Małgorzata Podzielny

Posłuchaj
59:12 2022_10_06 22_00_05_PR2_Nowa_Polska.mp3 Marcin Bortnowski - komponowanie na akordeon (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 6.10.2022

Godzina emisji: 22.00

pg

Czytaj także

Sławomir Wojciechowski i jego elektroniczne eksperymenty

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 13:00
Elektronika jako przestrzeń zasamplowana przez muzykę od rocka przez pop, jazz po klasykę; jeżeli jednak ktoś chciałby uruchomić swoją erudycję i rozpoznać zaklęte w niej cytaty - nic z tego: zostały głęboko ukryte.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ingolf Wunder: trzeba przywrócić muzykalność

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 08:00
- Wszystkie przedsięwzięcia, które powołujemy do życia, wynikają z głębokiego poczucia misji i z przekonania, że świat muzyki musi ulec poważnym przeobrażeniom - mówił w Dwójce Ingolf Wunder, laureat Konkursu Chopinowskiego, który kontestuje muzyczny "wyścig szczurów". Wirtuoz dzieli swój czas pomiędzy fortepian a liczne przedsięwzięcia edukacyjne.
rozwiń zwiń