Warszawska Jesień - muzyka Fozie Majd i Yannisa Kyriakidesa

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2023 23:30
Prawykonanie i pierwsze wykonanie w Polsce - tak przedstawia się program koncertu, który odbył się w ramach 66. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". Zaprezentowaliśmy go w tym wydaniu audycji, a wśród wykonawców m.in. Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.
Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Aukso Orkiestra Kameralna Miasta TychyFoto: Grzesiek Mart

Program:

Fozie Majd Shakakuk na orkiestrę smyczkową, Yannis Kyriakides Selves na klarnet basowy, orkiestrę smyczkową i live electronics

wykonawcy: Gareth Davis - klarnet basowy, Yannis Kyriakides - live electronics, Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy, dyr Marek Moś

66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" (Nowa Miodowa - sala koncertowa ZPSM nr 1 w Warszawie, 16.09.2023)

Podczas koncertu utwór "Shakakuk" miał swoje prawykonanie, natomiast w przypadku "Selves" była to jego polska premiera. Radiowa Dwójka współorganizuje tegoroczny Festiwal "Warszawska Jesień".

Utwór Faziej Majd był wykonany na Warszawskiej Jesieni pierwszy raz od premiery w Iranie w 1973 r. Była to zatem polska i europejska premiera tego utworu, i światowa - poza Iranem. Utwór został skomponowany przez najwybitniejsza irańską kompozytorkę - modernistę. Majd swój język muzyczny stworzyła w oparciu zarówno o nowe trendy muzyki zachodniej jak i tradycji perskiej ze szczególnym uwzględnieniem w tej tradycji mikrotonów.

***

Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Wciąż jest organizmem żywym, rozwija się i ma się dobrze na tyle, na ile pozwala budżet przeznaczony na kulturę w Polsce oraz ogólna sytuacja muzyki.

Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich, a nad programem kolejnych edycji pracuje Komisja Repertuarowa powoływana przez Zarząd Związku, w swej pracy od niego niezależna. Jest więc to festiwal pozarządowego stowarzyszenia, ale przy tym międzynarodowy i organizowany pro publico bono.

[materiały organizatora festiwalu]


Posłuchaj
80:06 2023_09_21 22_07_22_Dwojka_Nowa_Polska.mp3 Warszawska Jesień - muzyka Fozie Majd i Yannisa Kyriakidesa (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 21.09.2023

Godzina emisji: 22.07

pg/mo

Czytaj także

Agata Zubel: chcę zapoznać młodego słuchacza z abstrakcją w sztuce

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 16:30
- Hologramy to moja idea, dobrze się nimi bawię, choć nie spotkałam się z nimi w świecie muzyki współczesnej, w rozrywce są dużo bardziej popularne. Dzieci to wymagający słuchacze, a z drugiej strony otwarci, bez obciążeń i uprzedzeń, chłoną te wszystkie dźwięki. Wierzę w młodego słuchacza, w pewnym sensie celem Małej Warszawskiej Jesieni jest przygotowanie do uczestnictwa w kulturze, odbiorze wartościowych dzieł naszych czasów - mówiła w Dwójce Agata Zubel. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sarah Maria Sun: to bardzo specyficzne uczucie wcielać się w jakąś historię

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 08:54
- Moje zadanie to udzielić swojego głosu, wykorzystać wszystkie moje umiejętności, by sprawić, że ta muzyka ożyje. Muszę po prostu dać z siebie wszystko, by to wykonanie wyszło jak najlepiej. W kontekście dzieła staje się to więc dla mnie niejako abstrakcją. To wszystko, co mogę w tej materii zrobić - mówiła w Dwójce niemiecka śpiewaczka Sarah Maria Sun, która w poniedziałek (18.09) wzięła udział w polskim prawykonaniu utworu "A Song for Rachela" Bernharda Langa na Festiwalu "Warszawska Jesień".
rozwiń zwiń