Dariusz Przybylski - organista i kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2024 23:00
Dariusz Przybylski to organista i kompozytor, który w tym roku skończy 40 lat. Artysta od dawna specjalizuje się w tworzeniu nowej muzyki orkiestrowej, stając się w tej dziedzinie mistrzem w swoim pokoleniu.
Dariusz Przybylski - organista i kompozytor
Dariusz Przybylski - organista i kompozytorFoto: Bartek Barczyk

Dariusz Przybylski studiował kompozycję w Niemczech

Dariusz Przybylski instrumentacji uczył się najpierw w klasie Marcina Błażewicza na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie studiował kompozycję w Niemczech, w Kolonii u Yorka Hollera i Krzysztofa Meyera oraz w Karlsruhe u Wolfganga Rihma.

Dźwiękowa ekspresja z metaforycznym przesłaniem

Jego specjalnością jest łączenie instrumentacyjnego kunsztu z docieraniem do mrocznych pokładów ludzkiej natury, ujmowanych przez starożytnych Greków w mitach. Połączenie czysto dźwiękowej ekspresji z metaforycznym przesłaniem tworzy dopiero całość jego sztuki.

Dwa nowe utwory kompozytora

Gościem audycji był kompozytor, a usłyszeliśmy dwa jego nowe utwory: "Sny Syreny" na orkiestrę symfoniczną, utwór skomponowany na 90. rocznicę urodzin Krzysztofa Pendereckiego dla orkiestry Sinfonia Varsovia oraz "Canti d’amore e di morte" na dwa flety, organy i orkiestrę - to jest muzyka skomponowana dla duetu fletowego, Agata Kielar-Długosz/Łukasz Długosz oraz dla organisty - Romana Peruckiego.


Posłuchaj
55:31 2024_01_25 21_58_57_PR2_Nowa_Polska.mp3 Spotkanie z Dariuszem Przybylskim, organistą i kompozytorem (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 25.01.2024

Godz. emisji: 22.00

mo/pg

Czytaj także

Agnieszka Stulgińska - muzyka zaangażowana i patrząca wstecz

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 23:00
Gościem tej audycji z cyklu "Nowa Polska" była kompozytorka Agnieszka Stulgińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksandra Chciuk i jej muzyka z młynka do kawy

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 12:00
Bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska" była Aleksandra Chciuk, artystka działająca na pograniczu performansu, instalacji i koncertu.
rozwiń zwiń