Royal String Quartet i dwa utwory, które powstały na jego zamówienie

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 09:00
Tym razem tematem audycji cyklu "Nowa Polska" były dwa kwartety smyczkowe, obydwa powstały na zamówienie Royal String Quartet.
Audio
  • Royal String Quartet i dwa utwory, które powstały na jego zamówienie (Nowa Polska)
Royal String Quartet tworzą: Izabella Szałaj-Zimak, Paweł Czarny, Elwira Przybyłowska i Michał Pepol
Royal String Quartet tworzą: Izabella Szałaj-Zimak, Paweł Czarny, Elwira Przybyłowska i Michał PepolFoto: materiały prom.

Są to III Kwartet smyczkowy Aleksandra Nowaka (2019/20) skomponowany wokół "melodii śpiewanej przez pewną Nadię, która szuka swojej mamy i nie może jej znaleźć" oraz IV Kwartet smyczkowy Pawła Mykietyna (2022), utwór w którym puls, metrum i rytm zostały ograniczone, za to akordy i współbrzmienia przybierają tysiące odcieni jednego koloru.

Gościem audycji był Michał Pepol, wiolonczelista Royal String Quartet, który opowiedział o pracy nad utworami.


Posłuchaj
60:05 2024_04_04 21_59_58_PR2_Nowa_Polska.mp3 Royal String Quartet i dwa utwory, które powstały na jego zamówienie (Nowa Polska)

 

***

Royal String Quartet to jeden z czołowych europejskich kwartetów. Ponad dwie dekady wspólnego grania, ponad tysiąc zagranych koncertów na wszystkich kontynentach, 17 płyt docenionych przez międzynarodową krytykę, dwa "Fryderyki" i sześć nominacji do tej nagrody.

Do tego 18 lat Kwartesencji, czyli własnego festiwalu, podczas którego muzycy przypominają wielką klasykę kameralistyki, prawykonują kompozycje specjalnie dla nich napisane i pokazują, że muzyka to nie przebrana we frak sztampa, lecz zaskakująca, często niepokojąca sztuka dźwięków, która znakomicie opisuje współczesny świat. W swych ambitnych przedsięwzięciach nie uznają granic gatunków. Tak właśnie narodziły się albumy "Kayah & Royal Quartet" oraz "Nowa Warszawa", ze Stanisławą Celińską i Bartkiem Wąsikiem.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Michał Pepol (wiolonczelista Royal String Quartet)

Data emisji: 4.04.2024

Godzina emisji: 22.00

mgc

Czytaj także

Paweł Łukaszewski i jego "gwiezdny cykl"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 23:00
Nokturny - dziewiętnastowieczna muzyka nocy - zainspirowała Pawła Łukaszewskiego do skomponowania piętnastu fortepianowych miniatur tworzących "gwiezdny cykl". Kompozytor był gościem audycji "Nowa Polska".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
rozwiń zwiń