Paweł Łukaszewski i jego "gwiezdny cykl"

Ostatnia aktualizacja: 29.02.2024 23:00
Nokturny - dziewiętnastowieczna muzyka nocy - zainspirowała Pawła Łukaszewskiego do skomponowania piętnastu fortepianowych miniatur tworzących "gwiezdny cykl". Kompozytor był gościem audycji "Nowa Polska".
Kompozytor Paweł Łukaszewski
Kompozytor Paweł ŁukaszewskiFoto: Artur Zawadzki/REPORTER/East News

Noc to jest czas patrzenia w gwiazdy, dlatego kompozytor każdy z nokturnów opatrzył tytułem odnoszącym się do jednej z odkrytych ostatnio gwiazd. Są wśród nich "Heze" - gwiazda z gwiazdozbioru Panny, prawie dwa razy większa od Słońca, od którego odległa jest o prawie 74 lata świetlne, czy "Aljanah" z gwiazdozbioru Łabędzia albo "Karaz" z gwiazdozbioru Kruka. Kompozytor opowie o pracy nad cyklem, w którym - dodatkowo - każda z miniatur odnosi się do wcześniejszej religijnej kompozycji chóralnej. Nokturny usłyszymy w interpretacji Marcina Tadeusza Łukaszewskiego.

W audycji zabrzmi ponadto II Symfonia "Festinemus amare homines" (Śpieszmy się kochać ludzi) w wykonaniu Anny Mikołajczyk-Niewiedział - sopran, duetu Ravel Piano Duo oraz Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Piotra Borkowskiego.

Gościem audycji był sam Paweł Łukaszewski.


Posłuchaj
55:18 2024_02_29 22_01_29_PR2_Nowa_Polska.mp3 Paweł Łukaszewski i jego "gwiezdny cykl" (Nowa Polska/Dwójka) 

Nowa Polska to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. Bohaterem poprzedniej audycji był Przemysław Scheller, dla którego dźwięki i technologia kompozytorska są tylko małym wycinkiem twórczego myślenia.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Paweł Łukaszewski (kompozytor)

Data emisji: 29.02.2024

Godz. emisji: 22.00

mgc/mo/pg

Czytaj także

"Universum" - Dawid Lubowicz i Krzysztof Lenczowski o nowej płycie Atom String Quartet

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2024 14:00
- Jeżeli chodzi o eksperymentowanie i sprawdzanie różnych rozwiązań, to jednak gdy pracuje się z dobrymi muzykami w kwartecie smyczkowym i jeżeli jeszcze pisze się konkretne partie z myślą o konkretnych muzykach, to można osiągnąć bardzo, bardzo dobre efekty - zaznaczył Krzysztof Lenczowski, wiolonczelista Atom String Quartet. Artyści wydali autorską płytę, na którą sami napisali muzykę.
rozwiń zwiń