Paweł Szymański - jubileuszowe spotkanie w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 01:00
W Wielki Czwartek (28.03), w dniu swoich 70. urodzin, gościem "Nowej Polski" był kompozytor Paweł Szymański.
Paweł Szymański
Paweł SzymańskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Paweł Szymański - muzyka jubilata

Oprócz utworów religijnych Szymańskiego: "Miserere", "Lux aeterna" czy "In Paradisum" przypomnieliśmy też między innymi młodzieńcze kompozycje artysty na taśmę stworzone w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia ("…under the plane tree" z 1980 r.) oraz w Studiu Elektronicznym Uniwersytetu Technicznego w Berlinie ("Through the Looking Glass…II" z 1988 r).

Przyjrzeliśmy się także technologiczno-estetycznym założeniom twórczości Szymańskiego, który od najmłodszych lat w swojej muzyce prowadzi dialog tradycji ze współczesnością - jest to sytuacja ciągłego korespondowania między tym co było, a tym co jest i… być może będzie.

Urodzinowy koncert i retransmisja w Dwójce

Paweł Szymański bardzo trafnie rozpoznał sytuację kultury Zachodu, której istotą jest rozdarcie między konwencjami przeszłości a modernistyczną potrzebą zmian.

28 marca Dwójka zapraszała na nadzwyczajny koncert z okazji 70. urodzin Pawła Szymańskiego. Ten koncert to gest ze strony muzyków i przyjaciół, wynikający z potrzeby uhonorowania jednego z najwybitniejszych po Lutosławskim kompozytora, ale także sygnał powrotu Dwójki do tradycji organizowania w Studiu Koncertowym PR im. Witolda Lutosławskiego niecodziennych wydarzeń muzycznych.

Posłuchaj
179:48 2024_03_28 22_00_06_PR2_Nowa_Polska.mp3 Paweł Szymański w dniu swoich 70. urodzin (Nowa Polska/Dwójka) 

Odtworzenie koncertu w "Filharmonii Dwójki" w czwartek, 4 kwietnia o 19.30. Od Wielkanocnego Poniedziałku (1.04) codziennie o 12.45 Paweł Szymański będzie gościem "Zapisków ze współczesności".

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 28.03.2024

Godz. emisji: 22.00

mo/pj/pg

Czytaj także

Grażyna Pstrokońska-Nawratil - inspiracje dziką i pierwotną naturą

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 23:00
W tej audycji z cyklu "Nowa Polska" zabrzmiała muzyka Grażyny Pstrokońskiej-Nawratil. To kompozytorka, dla której obcowanie z dziką, pierwotną naturą - lodowcami, górami, pustynią jest najważniejszym życiowym doświadczeniem, zarazem najważniejszym źródłem inspiracji do komponowania muzyki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szabolcs Esztenyi - "węgierski Polak"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 23:00
Tym razem w cyklu "Nowa Polska" przypomnieliśmy muzykę "węgierskiego Polaka" - artysty, który jako nastolatek uczestniczył w węgierskim powstaniu 1956 roku, a potem wyemigrował do Polski. W Warszawie Szabolcs Esztenyi rozpoczął działania jako awangardowy pianista, improwizator, kompozytor i pedagog.
rozwiń zwiń