Życie jak film, czyli o polskim kinie biograficznym

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 16:23
W kinach "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Film to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu. Z jakiego powodu miłośnicy kina tak chętnie oglądają filmy opowiadające o prawdziwych wydarzeniach?
Audio
  • Życie jak film, czyli o polskim kinie biograficznym (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Plakat filmu Ikar. Legenda Mietka Kosza
Plakat filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza"Foto: Mat. promocyjne

Tytułową rolę wykreował Dawid Ogrodnik, a za muzykę odpowiada Leszek Możdżer. Film przypomniał postać doskonałego pianisty. Jak przyznaje reżyser, jego dramaturgia i niechronologiczna opowieść fabularna to nawiązanie do improwizacji, którą tak kochał Mieczysław Kosz. Czy polscy widzowie podzielą zdanie reżysera? Pewne jest, że rodzima publiczność docenia historie biograficzne, a branża filmowa dostrzega w tym szansę. Sam Dawid Ogrodnik miał zagrać Piłsudskiego w filmie Michała Rosy, a wcielił się już w postać Tomasza Beksińskiego w filmie "Ostatnia rodzina", w "Broad Peaku" zagra himalaistę, Adama Bieleckiego, a w filmie "Najmro" przestępcę, Zdzisława Najmrodzkiego. Dlaczego publiczność lubi oglądać historie z życia wzięte? O kinie biograficznym opowiedzą: twórcy filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" z reżyserem, Maciejem Pieprzycą na czele oraz scenarzysta i producent, Krzysztof Rak, który odpowiada za filmowe wizerunki Ryszarda Riedla i Michaliny Wisłockiej.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 9.30

am/mko

Czytaj także

"Ostatnia rodzina" i trudne relacje u Beksińskich

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 23:04
- Nie chodziło o to, by zrobić komuś przykrość, szukać winnych czy stawiać puentę, dlaczego Tomek Beksiński popełnił samobójstwo, tylko opowiedzieć głębiej o relacjach tej rodziny - mówi aktor, Dawid Ogrodnik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawid Ogrodnik zagra legendarnego muzyka

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2018 08:50
12 października rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Obraz opowiada hitorię znakomitego i zapomnianego niewidomego pianisty, który zmarł tragicznie w wieku 29 lat. Główną rolę zagra Dawid Ogrodnik, z którym przed rozpoczęciem zdjęć rozmawiała Joanna Sławińska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ikar. Legenda Mietka Kosza". Filmowa biografia niezwykłego jazzmana

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 17:00
– Skłamałbym, gdybym powiedział, że zawsze chciałem nakręcić film o Mietku Koszu. Prawdę mówiąć odkryłem go dosyć poźno, dzięki Piotrkowi Adamczykowi – mówi Maciej Pieprzyca, który po sukcesach filmów "Chce się żyć" i "Jestem mordercą" realizuje właśnie dramat "Ikar. Legenda Mietka Kosza".
rozwiń zwiń