Cykl Kwartetów Razumowskich Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 23:00
Cykl Kwartetów Razumowskich Ludwika van Beethovena, napisanych w krótkim czasie w 1806 roku - domyka dzieło optymistyczne w przesłaniu i nie stroniące od wirtuozerii - Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3. Także i temu utworowi nie można odmówić nowatorstwa i nietuzinkowych pomysłów, warto jeszcze raz podkreślić, że Beethoven pisał je "dla późniejszego wieku".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/winvcf

Trochę igra kompozytor w tym utworze z przyzwyczajeniami słuchaczy, może nawet wiedzie na manowce. Zanim bowiem radosne tematy Allegro vivace zostaną zaprezentowane - wstęp (Introduzione) brzmi poważnie, frapująco. Jest po prostu niezwykły – to jakby przeczucie tego, co będzie interesowało kompozytorów półtora wieku później. Jakieś dźwiękowe, brzmieniowe plamy, jakieś nieoczekiwane narastanie i zanikanie akordów. A pierwsza część wręcz skrzy się od wyjątkowych figur. Analogie do symfoniki w poprzednich kwartetach z tego opus były wyraźne – tutaj może najważniejsze są skojarzenia z koncertem instrumentalnym.


Beethoven 1200.jpg
Beethovenowska "Appassionata"

W końcu w tamtym czasie Beethoven komponował i IV Koncert fortepianowy G-dur, i Koncert skrzypcowy D-dur, a Koncert potrójny C-dur czekał na swoją prapremierę. Kwartet smyczkowy C-dur op. 59 nr 3 – ostatni z kwartetów "Razumowskich" Ludwika van Beethovena zabrzmi w wykonaniu zespołu, który swoją nazwą upamiętnia zespół, który grywał te kwartety za życia kompozytora – Schuppanzigh-Quartet.

Muzycy posługują się instrumentami, które były własnością Beethovena. To nagranie z 1999 roku przywołuje więc niemal dosłownie kształty brzmieniowe dzieła, jakich mogli doświadczyć słuchacze na początku XIX stulecia. 

***

Tytuł audycji: "Beethoven 2020" 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 28.12.2020

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Prof. Henryk Skarżyński: Beethoven miałby dziś szansę odzyskać słuch

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 18:30
- Beethoven mógłby dziś świetnie funkcjonować, cieszyć się życiem i tworzyć. Ale gdyby dobrze słyszał, to czy powstałyby tak fantastyczne utwory, jak "Oda do radości", którą napisał, gdy już był całkowicie głuchy? - zastanawiał się profesor Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

V Symfonia c-moll Beethovena na instrumentach współczesnych

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2020 19:03
Z okazji 250. rocznicy urodzin Ludwiga van Beethovena Płytowy Trybunał Dwójki ponownie sięgnął po dzieła znakomitego niemieckiego kompozytora. Jury w składzie: Dorota Kozińska, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski, tym razem wyłoniło najlepsze nagranie V Symfonii c-moll op. 67.
rozwiń zwiń