X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Dźwiękowa podróż po Londynie (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
Londyn
LondynFoto: Skitterphoto/pixabay/domena publiczna

W pierwszej odsłonie audycji zaprosiliśmy Państwa do Londynu. Naszym przewodnikiem był Leszek Wielgo, były współpracownik sekcji polskiej BBC, który w stolicy Wielkiej Brytanii spędził wiele lat.

Przenieśliśmy się również do historycznego Londynu, między innymi do wieku XVII i wielkiego pożaru, który ogarnął miasto w roku 1666. Leszek Wielgo podkreślił, że był to potworny kataklizm, porównywalny z uderzeniem bomby atomowej, jeśli wziąć pod uwagę różnice historyczne – stolica była wówczas w całości zbudowana z drewna. Kiedy postanowiono odbudować miasto, pojawiły się ambitne plany, żeby zrealizować jakąś wielką wizję. Nową wizję miasta zaprojektował Christopher Wren – architekt Katedry Świętego Pawła. Wspomniana katedra miała w projekcie  stanowić architektoniczne serce Londynu, od którego miałyby odchodzić ulice  arterie. - W  praktyce się okazało, że te arterie tylko troszkę odeszły, a potem zanikły, bo jednak zwyciężyły względy ekonomiczne i komercyjne. Londyn się właściwie rozwijał jak dżungla - mówił gość Dwójki.

Wybraliśmy się również w dźwiękową podróż do znaczących miejsc znanych z przewodników turystycznych - w Globe Theatre poznaliśmy Londyn czasów Szekspira, w Royal Albert Hall w ramach popularnych koncertów promenadowych przyjrzeliśmy się "demoktatycznemu" modelowi kultury. Dowiedzieliśmy się też, o co tak naprawdę chodzi z brexitem.

Z kolei Piotr Metz przeniósł nas do Londynu połowy lat 70., kiedy powstawał punk, a swoją karierę rozpoczynały ważne zespoły punkrockowe, takie jak choćby Sex Pistols i The Clash. Magdalena Miecznicka opowiedziała o współczesnym literackim Londynie, spotkaniach autorskich i o tym, kto aktualnie znajduje się na literackim parnasie.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Co trzeba będzie odbudować?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:21
- Spłonęła przede wszystkim drewniana konstrukcja nad nawą główną, chórem i transeptem katedry oraz to, co dominowało w pejzażu środkowej części Paryża, czyli potężna iglica, która znajdowała się w przęśle skrzyżowania, tradycyjnie nazywana w Polsce "wieżyczką na sygnaturkę". A przy okazji stopiło się to, co na tym drewnie leżało, czyli ogromne połacie blachy, którą były pokryte więźby dachowe - mówił w Dwójce dr hab. Jakub Adamski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceglany kolos i jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:30
W audycji opowiadaliśmy o XIV-wiecznym Zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, czyli jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa gotyckiego w Polsce.
rozwiń zwiń