Leszek Wielgo: Londyn rozwijał się jak dżungla

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 17:00
- Rozwój tego miasta to był taki kreatywny chaos, ale wielkiej wizji architektonicznej i artystycznej tam nie było. Dlatego nie da się podziwiać architektury Londynu – mam na myśli całość miasta – tak jak architektury, powiedzmy, Paryża - mówił w Dwójce Leszek Wielgo, były współpracownik polskiej sekcji BBC, wieloletni mieszkaniec stolicy Wielkiej Brytanii.
Audio
  • Dźwiękowa podróż po Londynie (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
Londyn
LondynFoto: Skitterphoto/pixabay/domena publiczna

W pierwszej odsłonie audycji zaprosiliśmy Państwa do Londynu. Naszym przewodnikiem był Leszek Wielgo, były współpracownik sekcji polskiej BBC, który w stolicy Wielkiej Brytanii spędził wiele lat.

Przenieśliśmy się również do historycznego Londynu, między innymi do wieku XVII i wielkiego pożaru, który ogarnął miasto w roku 1666. Leszek Wielgo podkreślił, że był to potworny kataklizm, porównywalny z uderzeniem bomby atomowej, jeśli wziąć pod uwagę różnice historyczne – stolica była wówczas w całości zbudowana z drewna. Kiedy postanowiono odbudować miasto, pojawiły się ambitne plany, żeby zrealizować jakąś wielką wizję. Nową wizję miasta zaprojektował Christopher Wren – architekt Katedry Świętego Pawła. Wspomniana katedra miała w projekcie  stanowić architektoniczne serce Londynu, od którego miałyby odchodzić ulice  arterie. - W  praktyce się okazało, że te arterie tylko troszkę odeszły, a potem zanikły, bo jednak zwyciężyły względy ekonomiczne i komercyjne. Londyn się właściwie rozwijał jak dżungla - mówił gość Dwójki.

Wybraliśmy się również w dźwiękową podróż do znaczących miejsc znanych z przewodników turystycznych - w Globe Theatre poznaliśmy Londyn czasów Szekspira, w Royal Albert Hall w ramach popularnych koncertów promenadowych przyjrzeliśmy się "demoktatycznemu" modelowi kultury. Dowiedzieliśmy się też, o co tak naprawdę chodzi z brexitem.

Z kolei Piotr Metz przeniósł nas do Londynu połowy lat 70., kiedy powstawał punk, a swoją karierę rozpoczynały ważne zespoły punkrockowe, takie jak choćby Sex Pistols i The Clash. Magdalena Miecznicka opowiedziała o współczesnym literackim Londynie, spotkaniach autorskich i o tym, kto aktualnie znajduje się na literackim parnasie.

***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 28.09.2019

Godzina emisji: 15.00

mko/am

Czytaj także

Katedra Notre Dame. Co trzeba będzie odbudować?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 11:21
- Spłonęła przede wszystkim drewniana konstrukcja nad nawą główną, chórem i transeptem katedry oraz to, co dominowało w pejzażu środkowej części Paryża, czyli potężna iglica, która znajdowała się w przęśle skrzyżowania, tradycyjnie nazywana w Polsce "wieżyczką na sygnaturkę". A przy okazji stopiło się to, co na tym drewnie leżało, czyli ogromne połacie blachy, którą były pokryte więźby dachowe - mówił w Dwójce dr hab. Jakub Adamski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ceglany kolos i jego tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 13:30
W audycji opowiadaliśmy o XIV-wiecznym Zamku biskupów w Lidzbarku Warmińskim, czyli jednym z najpiękniejszych zabytków budownictwa gotyckiego w Polsce.
rozwiń zwiń