Jarosław Thiel: byłem w opozycji do wykonawstwa historycznego [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 12:00
- Pamiętam pewien wieczór w nieistniejącej już poznańskiej kawiarni, gdzie dyskusja rozgorzała do tego stopnia, że kolejni mówcy wchodzili na stół i wygłaszali swoje tezy za lub przeciw historycznemu wykonawstwu - mówił w Dwójce Jarosław Thiel, wiolonczelista i dyrygent.
Jarosław Thiel
Jarosław ThielFoto: PR
  • Jarosław Thiel - gość audycji - jest wiolonczelistą wykonującym muzykę barokową
  • W audycji przekonywał, że początkowo był przeciwnikiem historycznego wykonawstwa, a do muzyki barokowej przekonali go znajomi z czasów studenckich
  • Dziś wiolonczelista ceni sobie wolność, którą daje mu wykonywanie utworów historycznych posiadających jedynie szkicowy zapis nutowy

Jarosław Thiel jest profesorem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz zastępcą dyrektora ds. programowych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W swojej działalności artystycznej skupia się przede wszystkim na historycznych praktykach wykonawczych, choć początkowo miał do tego nurtu duży dystans.

Zarażanie barokiem

- W połowie studiów w Poznaniu spotkałem się z gronem muzyków, którzy zajmowali się muzyką barokową. Myślę tu o oboiście Marku Niewiedziale i o doskonale wszystkim znanych Ewie i Arku Golińskich - wyjaśniał Jarosław Thiel. - Początkowo byłem w dużej opozycji do nurtu wykonawstwa historycznego, natomiast to, co mnie ujęło, to niezwykła fascynacja, wyczuwało się w tych muzykach, że to jest naprawdę ich pasja, którą potrafią zarażać.

Wiolonczelista wspominał podczas audycji burzliwe debaty toczone w studenckim gronie. - Pamiętam pewien wieczór w nieistniejącej już poznańskiej kawiarni, gdzie dyskusja rozgorzała do tego stopnia, że kolejni mówcy wchodzili na stół i wygłaszali swoje tezy za lub przeciw historycznemu wykonawstwu - mówił.

Wolność instrumentalisty

Ostatecznie z nurtem historycznym połączyło go pewne rodzinne wydarzenie.

- Zbliżał się ślub mojej siostry, chciałem zagrać kwartet smyczkowy, zadzwoniłem do Arka, czy razem z Ewą mają czas, bo pomyślałem, że będę miał od razu dwoje skrzypków. Spotkaliśmy się na próbie i tak mi się spodobało to wspólne granie, że za kilka miesięcy założyłem na wiolonczelę struny jelitowe. Potem to już się jakoś potoczyło, włącznie z dalszymi studiami w tym kierunku.

Jak przyznał Jarosław Thiel, przejście na struny jelitowe i chwycenie smyczka barokowego są pewnym szokiem, ale jest on krótkotrwały. - Natomiast gdy się tego bakcyla załapie, to zaczyna się przygoda odkrywania wszystkich możliwości, które daje ten troszeczkę inny instrument i zupełnie inne myślenie o muzyce - podkreślał.

- Znacznie większa jest wolność muzyka, który dysponuje tym bardzo szkicowym, śladowym zapisem nutowym, i od kontekstu, zasobu doświadczeń, wiedzy bezpośrednio zależy to, jak te nuty odczytuje - wyjaśniał muzyk.

Zobacz wideo:

Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia 

Kariera w Polsce i za granicą

Jarosław Thiel jest absolwentem poznańskiej Szkoły Talentów. Studiował grę na wiolonczeli na akademiach muzycznych w Poznaniu i Łodzi, ponadto ukończył studia podyplomowe na Universität der Künste w Berlinie w klasie wiolonczeli barokowej.

Występuje regularnie jako solista i kameralista. Współpracował z najważniejszymi polskimi zespołami wykonującymi muzykę barokową. Przez kilkanaście lat był pierwszym wiolonczelistą Dresdner Barockorchester, a od 2006 roku jest członkiem FestspielOrchester Göttingen. W tym samym roku został dyrektorem artystycznym Wrocławskiej Orkiestry Barokowej, a od 2017 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. programowych w Narodowym Forum Muzyki. Jarosław Thiel jest profesorem Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie prowadzi klasę wiolonczeli historycznej. 

Słuchacze Programu 2 Polskiego Radia znają Jarosława Thiela choćby z cyklu kameralnych koncertów online - "Domówka z Dwójką". Wiolonczelista, wraz z innymi muzykami związanymi z NFM, wystąpił w jednej z odsłon tego cyklu wiosną zeszłego roku.

Podczas audycji słuchaliśmy utworów wykonywanych przez naszego gościa, nie zabrakło również rozmów ze słuchaczami.

Posłuchaj
58:34 2022_02_20 10_00_29_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jarosław Thiel o muzyce barokowej i swojej artystycznej drodze (Cafe Muza/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza".

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Jarosław Thiel (wiolonczelista i dyrygent, profesor Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu oraz zastępca dyrektora ds. programowych w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu)

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 10.00

mg

Czytaj także

Wiolonczela w orkiestrze XX-wiecznej

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 11:30
W ostatniej przed wakacjami audycji Łukasz Borowicz raz jeszcze przybliżał rolę wiolonczeli w historii muzyki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Monologue". Tomasz Daroch i jego pierwsza solowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 11:37
- Kompozycja tej płyty powstawała przez pewien czas. Było to związane przede wszystkim z osobistą chęcią stworzenia płyty solowej, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem takiej okazji. Dlatego chciałem przekazać odbiorcom jak najwięcej swoich oryginalnych emocji - mówił w "Poranku Dwójki" wilolonczelista Tomasz Daroch. Pod koniec minionego roku ukazał się jego solowy debiut - "Monologue - Polish Solo Cello Works".
rozwiń zwiń