Roman Rewakowicz: twórzmy mosty polsko-ukraińskie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 11:00
- Wyspecjalizowałem się w budowaniu mostów polsko-ukraińskich. Widząc rolę festiwalu "Warszawska Jesień" we wzmacnianiu rangi polskiej muzyki na świecie, chciałem zainspirować ukraińskich kolegów do podobnych działań - mówił na antenie Dwójki Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.

Oglądaj wideo:

(YouTube Program 2 PR)

  • Tym razem również w audycji Cafe "Muza" nie uciekliśmy od najważniejszego tematu ostatnich dwóch tygodni. 
  • Gościem Róży Światczyńskiej był Roman Rewakowicz, dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie.

Roman Rewakowicz to założyciel i prezes Fundacji Pro Musica Viva zajmującej się promocją oraz wspieraniem różnorodnych inicjatyw muzycznych, współtwórca części muzycznej Warszawskiego Festiwalu "Skrzyżowanie Kultur"

Dwukulturowy wschodni Europejczyk

Roman Rewakowicz urodził się w Lidzbarku Warmińskim. - Lubię mówić, że przede mną w tym mieście działali Kopernik i Krasicki. Jestem potomkiem ofiar akcji "Wisła". Po II wojnie światowej w granicach dzisiejszej Polski mieszkało około 700 tysięcy ludzi pochodzenia ukraińskiego - powiedział. - Jestem dwukulturowy i dwujęzyczny, szkołę muzyczną kończyłem w Olsztynie, a studiowałem w Warszawie. Muzyki zacząłem się uczyć bardzo późno, bo w klasie szóstej, to był akordeon, a potem fortepian. Wtedy stwierdziłem, że Artur Rubinstein się starzeje i trzeba go zastąpić - mówił pół żartem na antenie Dwójki.

Studia dyrygenckie ukończone przed 40.

Dodał, że studiował teorię muzyki i kompozycję. - W moim życiu pojawił się chór "Żurawli", który powstał 50 lat temu, ja śpiewałem w nim od 1979 roku, robiłem to dla mamy. Jego członkowie mieszkają w całej Polsce, raz na jakiś czas ten amatorski chór odżywa i daje kilka koncertów. W stanie wojennym dyrygent wyjechał do USA, zostałem dyrygentem, choć bez specjalnego przygotowania w tym kierunku - wspominał.  


Posłuchaj
59:44 2022_03_13 10_00_15_PR2_Cafe_Muza.mp3 Roman Rewakowicz: twórzmy mosty polsko-ukraińskie (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Specjalista w budowaniu mostów polsko-ukraińskich

Po zakończeniu współpracy z chórem Roman Rewakowicz związał się z muzycznym środowiskiem Ukrainy, głównie Lwowa. - Widząc rolę festiwalu "Warszawska Jesień" w budowaniu rangi polskiej muzyki na świecie, chciałem zainspirować ukraińskich kolegów do podobnych działań. Jurij Łaniuk, kompozytor ze Lwowa, miał utwór na sopran i orkiestrę kameralną, według niego bardzo trudny do wykonania. A ja na to: jest taka śpiewaczka - Olga Pasiecznik. Pierwsza próba była jesienią 1994 roku w Kijowie, a w 1995 potem we Lwowie doszło do "Koncertu premier". W maju były pierwsze pomysły, a w październiku odbył się pierwszy festiwal "Kontrasty" - przypomniał.

Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie od 1999 roku

Rok później festiwal miał wspaniałych gości. - W 1996 roku przyjechała orkiestra i chór Filharmonii Krakowskiej i pod dyrekcją Krzysztofa Pendereckiego wykonały "Polskie requiem". Wybitny kompozytor był bardzo ważną postacią tego festiwalu. Potem pojawił się pomysł zorganizowania Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie, pierwsza ich edycja miała miejsce w 1999 roku - dodał Roman Rewakowicz.

***

- W skali światowej problem ukraiński dojrzewa, miejmy nadzieję, że to wszystko się dobrze skończy. Ale nawet jeśli Rosja podporządkuje sobie tamtejszy rząd, to nie będzie łatwo, na pewno dojdzie do działań partyzanckich. Do tej pory nawet na wschodzie Ukrainy ludzie żyli w miarę normalnie, nie można żyć w stałym napięciu - tak Roman Rewakowicz mówił na antenie Dwójki na początku wojny Rosji z Ukrainą.

Serwis informacyjny Sekcji Ukraińskiej>>>>>

Kilka miesięcy temu odbyły się koncerty w Charkowie, Czerniowcach i Mariupolu. - Na szczęście nie wiem nic o bezpośrednim zagrożeniu dla osób, z którymi współpracowałem. Niektórzy artyści próbują wyjechać z Kijowa bądź z Ukrainy. Bomby spadają na Kijów, to jest coś niewyobrażalnego - podkreślił Roman Rewakowicz.

Od 1999 roku w Polsce odbywa się festiwal poświęcony muzyce ukraińskiej. - Wówczas udało się zaprosić Sinfonię Varsovię, którą dyrygował Volodymyr Sirenko, do dziś szef Narodowej Orkiestry Symfonicznej w Kijowie. Mieliśmy znakomite recenzje, okazało się, że muzyka ukraińska zasługuje na największą uwagę. Festiwal odbywał się nieregularnie, jako pozarządowa organizacja walczyliśmy o dotacje. Ostatnio dostaliśmy wsparcie od stolicy, mamy trzyletnie dotacje od miasta Warszawa, od 2019 roku pracujemy w formule corocznej - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Roman Rewakowicz (dyrygent, chórmistrz i kompozytor, organizator Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie)

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Chopin z Charkowa i Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 17:00
W tym wydaniu audycji "Chopin osobisty" zaprezentowaliśmy chopinowskie interpretacje dwojga znakomitych pianistów młodego pokolenia wywodzących się z Ukrainy: najlepszej półfinalistki Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku - urodzonej w Charkowie Dinary Klinton, a także zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburne'a w 2013 roku - pochodzącego z Kijowa Vadyma Kholodenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shura Cherkassky. Ostatni romantyk fortepianu rodem z Odessy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 17:33
Bohaterem dzisiejszej audycji z cyklu "Chopin osobisty" był Shura Cherkassky, legendarny ukraińsko-amerykański pianista urodzony w Odessie w 1909 roku.
rozwiń zwiń