Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 11:00
- Część niedobrych rzeczy w muzyce wynika z tego, że boimy się dobrej, rzetelnej krytyki, takiej, która ma podstawy i argumenty. Dużo łatwiej jest nam mówić o wykonaniu symfonii Brahmsa niż muzyki nowej, gdyż w tym przypadku oceniamy głównie kompozycję. Tym powinni się zajmować fachowcy - mówił na antenie Dwójki znakomity dyrygent Szymon Bywalec.

Zobacz wideo:

(YouTube Dwójki)

Niedoceniona muzyka współczesna

Szymon Bywalec jest członkiem komisji repertuarowej "Warszawskiej Jesieni"; poprowadził koncert inauguracyjny tego festiwalu, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki. Stanął wówczas na czele połączonych zespołów Orkiestry Muzyki Nowej (którą zawiaduje) i Sinfonii Varsovii. Jest promotorem muzyki współczesnej.

- Rozpoczynając studia dyrygenckie na Akademii Muzycznej w Katowicach nie miałem jeszcze wybranego konkretnego kierunku. Moim zdaniem muzyka współczesna jest niedoceniana. Dzięki wielogodzinnym rozmowom z redaktorem Andrzejem Chłopeckim, który wykładał na naszej uczelni, ta moja pasja została rozbudzona, a Orkiestra Muzyki Nowej zaczęła koncertować - mówił.

Bach - muzyczny szczyt

Przyznał, że sięga również po szeroko rozumianą muzykę dawną. - To zainteresowanie zaczęło się od chorału gregoriańskiego. Raczej mówi się o nim z perspektywy historycznej, ale to był czas, gdy na nowo został odkryty, powstawały pierwsze zespoły wykonujące tę muzykę. Na festiwalu w Jarosławiu chłonąłem wszystko, co się tam działo. Przez chorał dotarłem do renesansu i baroku, do Bacha, gdzie metaforycznie wszystko się zaczyna i kończy, jego twórczość jest swego rodzaju muzycznym szczytem - powiedział. 

Andrzej Chłopecki i jego niezwykłe zajęcia akademickie

Gość Dwójki wspominał postać Andrzeja Chłopeckiego. - Sprawował opiekę nad całymi pokoleniami polskich kompozytorów. Fundował stypendia, podsuwał nagrania, miał duży wpływ na to, co działo się w muzyce nowej. Prowadził niezwykłe zajęcia akademickie, to był nasz dialog. Andrzej miał dostęp do niesamowitej liczby cennych nagrań, prezentował je, a były one dla młodego studenta pełnym szokiem. Odbiegało to od naszych studenckich ogólnych wyobrażeń o muzyce, z tego zrodził się pozytywny ferment myślowy - podkreślił.


Posłuchaj
59:44 2022_09_25 09_59_54_PR2_Cafe_Muza.mp3 Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Szymon Bywalec ukończył z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno‑operową w klasie Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w latach 2006-2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach różnorodnych projektów współpracował wówczas z tak znanymi dyrygentami, jak G. Chmura, T. Yuasa, A. Tamayo, J. Kaspszyk, K. Penderecki, P. McCreesh. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie oboju Jerzego Kotyczki.

Jest laureatem I nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1999). Kilkukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich za zasługi w dziele promocji polskiej muzyki współczesnej.

Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, którą prowadził podczas różnych festiwali, takich jak: Warszawska Jesień, Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova we Wrocławiu, Melos-Ethos w Bratysławie, Aksamitna Kurtyna 2 we Lwowie, Festiwal Muzyki Pawła Szymańskiego w Warszawie, Beijing Modern w Pekinie, Bridges w Wiedniu, Hindsgavl Festival i KLANG – Copenhagen Avantgarde Music Festival w Danii. Regularnie współpracuje też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

(opis pochodzi ze strony internetowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Szymon Bywalec (dyrygent)

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Vasily Petrenko: w Warszawie Chopina gra się naturalnie

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2022 09:42
- Postawa Bruce'a jest świetnym przykładem pracy z orkiestrą. To wielka przyjemność występować z nim na jednej scenie, w takich okolicznościach wykonywanie Chopina przychodzi naturalnie. Zwłaszcza w Warszawie - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, który poprowadził koncert wieńczący festiwal "Chopin j jego Europa". Solistą wydarzenia był Bruce Liu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trevor Pinnock: muzyka jest w głębi mojego ciała

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 18:15
- W wykonawstwie jestem raczej prowadzony przez uczucie, bezpośredni kontakt z muzyką niż przez analityczną procedurę. Są różne typy muzyków: niektórzy próbują ująć muzykę od strony analitycznej, a niektórzy od strony uczuciowej. Moja muzyka wypływa z trzewi - mówił w Dwójce Trevor Pinnock, światowej sławy angielski klawesynista i dyrygent, który wystąpił podczas przedostatniego dnia (30.08) 18. festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń