Gianandrea Noseda: lubię poznać inspirację kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2022 12:50
- Jako dyrygenta na początku zawsze interesuje mnie forma, struktura muzyki, ale potem – jeśli dzieło ma treść pozamuzyczną, która je inspirowała – chcę ją poznać - mówił w Programie 2 Polskiego Radia włoski dyrygent Gianandrea Noseda. 
Gianandrea Noseda i Karol Furtak
Gianandrea Noseda i Karol Furtak Foto: PR2

Gianandrea Noseda to jeden z najpopularniejszych i cieszących się uznaniem współczesnych dyrygentów, ceniony zarówno za interpretacje dzieł operowych, jak i repertuaru koncertowego.

Od Karłowicza do Straussa

23 sierpnia dyrygent poprowadził European Union Youth Orchestra podczas koncertu w ramach XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa". W programie znalazły się kompozycje Mieczysława Karłowicza (Smutna opowieść op. 13), Maurice'a Ravela (Koncert fortepianowy G-dur, La Valse) i Richarda Straussa (Der Rosenkavalier, suite TrV 227d op. 59). Solistą wydarzenia był Francesco Piemontesi.

Między epokami

Koncert zaczął się od kompozycji Mieczysława Karłowicza, który mediolańskiemu dyrygentowi nie jest obcy, nagrał on bowiem już dwie płyty z muzyką Polaka. - Zawsze fascynowały mnie okresy przejściowe. Sztuka, która powstawała choćby w czasie, kiedy klasycyzm był już niemal skończony, ale romantyzm jeszcze się nie rozpoczął – to dosłownie 10 lat - mówił Gianandrea Noseda. Tak samo muzyka Karłowicza jest pełna późnoromantycznych cech, ale nie jest jeszcze dekadencka. Niemniej, możesz tutaj usłyszeć zalążki nowej muzyki.

XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa" w Dwójce >>>

- Mimo tego, że Karłowicz zmarł młodo, orkiestracja jest bardzo dojrzała, bardzo sugestywna - ocenił dyrygent. - To wielki kompozytor, który odszedł zdecydowanie zbyt młodo - dodał.

Czytaj także:

Organizatorem 18. festiwalu "Chopin i jego Europa" jest Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, a dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Stanisław Leszczyński.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.


Posłuchaj
04:58 ChiJE Poranek 24 sierpień 2022 08_10_09.mp3 Gianandrea Noseda o twórczości Mieczysława Karłowicza i Maurice'a Ravela (Poranek Dwójki)

 

***

Gianandrea Noseda od pięciu sezonów jest dyrektorem muzycznym waszyngtońskiej National Symphony Orchestra, odnoszącej pod jego kierownictwem znakomite sukcesy, koncertując m.in. w Carnegie Hall i Lincoln Center w Nowym Jorku.

W 2021 r. Gianandrea Noseda został dyrektorem muzycznym Opery w Zurychu, gdzie pragnie skupić szczególną uwagę na nowej produkcji Wagnerowskiego Ringu – który poprowadzi po raz pierwszy. W latach 2007–2018 był dyrektorem muzycznym Teatro Regio w Turynie, w istotny sposób przyczyniając się do podniesienia pozycji tej sceny w przestrzeni międzynarodowej.

(Źródło: festiwal.nifc.pl)

***

Rozmawiał: Karol Furtak

Gość: Gianandrea Noseda (dyrygent)

Data emisji: 24.08.2022

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".


Logo sponsora Logo sponsora

 

Czytaj także

Kyohei Sorita: kocham Chopina, ale również Brahmsa

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 12:00
- Brahms jest dla mnie nowym kompozytorem, jego muzyka sprawia, że jestem szczęśliwy - mówił w Dwójce Kyohei Sorita, japoński pianista, który 21 sierpnia wystąpił na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyprien Katsaris przywraca pamięć o kompozycjach uczniów Chopina

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2022 17:20
- Chciałem zademonstrować jak silne więzi muzyczne łączyły Chopina z jego uczniami, ponieważ niektóre z wybranych utworów brzmią, jak napisane przez mistrza - mówił w Programie 2 Polskiego Radia cypryjsko-francuski pianista Cyprien Katsaris, który wystąpił w Warszawie podczas 18. Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń