III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2023 12:14
- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
Marcin Majchrowski (L) i Krzysztof Jabłoński (P) w zaimprowizowanym studiu Dwójki podczas III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie
Marcin Majchrowski (L) i Krzysztof Jabłoński (P) w zaimprowizowanym studiu Dwójki podczas III Konkursu Muzyki Polskiej w RzeszowieFoto: Monika Zając/PR2

Konkursowe zmagania w Rzeszowie

III Międzynarodowy Konkurs Muzyki Polskiej rozpoczął się 2 lipca. Brali w nim udział pianiści i zespoły kameralne z dziewięciu krajów. Artyści w trakcie 50 godzin przesłuchań zaprezentowali ponad 250 utworów. Krzysztof Jabłoński był przewodniczącym jury konkursu w kategorii Pianistów.

- W pierwszych dwóch etapach punktacja jest sumowana. Generalnie jest to "tak" lub "nie", natomiast w finale określamy kolejność nagród i jeśli werdykt wszystkim się podoba, to go przegłosowujemy. Jeśli nie ma jednomyślności, wtedy rozmawiamy. Dobrze, że jest taka możliwość, ponieważ punkty punktami, wrażenia wrażeniami, a całokształt na koniec jest bardzo ważny. W końcu chyba zależy nam na tym, żeby wybrać osobę, która umie przemawiać do ludzi i artystycznie jest najciekawsza - tłumaczył gość Dwójki.

Laureaci III Konkursu Muzyki Polskiej

W kategorii Pianiści zwycięzcą został Georgi Vasilev. Pozostali laureaci: Jan Wachowski - II nagroda, Kiryl Keduk - III nagroda, Linda Lee - IV nagroda, Danylo Saienko - V nagroda i Tomasz Zając - VI nagroda.

Posłuchaj
60:09 2023_07_09 10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Krzysztof Jabłoński o III Konkursie Muzyki Polskiej w Rzeszowie (Cafe "Muza"/Dwójka) 

W kategorii Zespoły kameralne zwyciężyli Aka Duo. Pozostali laureaci: Reverie Piano Duo - II nagroda, Quintessence - III nagroda, Shoven Quartet - IV nagroda, Silesian Wind Quintet - V nagroda i Metropolis Piano Quartet - VI nagroda.

Krzysztof Jabłoński - sylwetka szefa jury

Laureat III nagrody XI Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1985) oraz wielu najważniejszych nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym Złotego Medalu w Konkursie im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie (1989).

Krzysztof Jabłoński występuje na estradach Europy, obu Ameryk i Azji, wykonywał m.in. recitale w prestiżowej serii koncertów mistrzowskich w Filharmonii Berlińskiej, grał z Orkiestrą XVIII Wieku, Radio-Sinfonieorchester Stuttgart des SWR, orkiestrami symfonicznymi z Düsseldorfu, Hamburga, Brna i Lahti, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie i Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą takich dyrygentów, jak Valery Gergiev, Andrzej Boreyko, Krzysztof Penderecki, Jerzy Semkow, Jerzy Maksymiuk, Frans Brüggen, Witold Rowicki, Antoni Wit, Jan Krenz i Jacek Kaspszyk. Jako kameralista występował m.in. z Tsuyoshim Tsutsumim i Konstantym Andrzejem Kulką. 

Popularyzacja polskiej muzyki

Celem Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej jest popularyzacja polskiej muzyki na świecie oraz utrwalenie w świadomości odbiorców znaczenia twórczości polskich kompozytorów, zwłaszcza XIX i XX wieku. Konkurs ma przyczynić się do zaprezentowania szerokiej publiczności utworów na nowo odkrywanych, a także sprawić, aby owa niesłusznie zaniedbana spuścizna doczekała się należytego opracowania i nowych edycji. Nie mniej ważnym zadaniem Konkursu jest promowanie utalentowanych muzyków, którzy zdecydują się włączyć do swojego repertuaru mniej znane dzieła polskich kompozytorów.

Konkurs jest organizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Filharmonią Podkarpacką im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Program 2 Polskiego Radia jest partnerem i patronem medialnym wydarzenia.

[wykorzystano informacje ze strony internetowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina]

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: Krzysztof Jabłoński (pianista)

Data emisji: 9.07.2023

Godz. emisji: 10.00

mo/pg

Czytaj także

Chopin prawdziwy. Nowe płyty na starych klawiszach

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 20:39
W audycji słuchaliśmy płyt Krzysztofa Jabłońskiego i Szymona Nehringa wydanych niedawno przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w serii "The Real Chopin".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Jabłoński: Kwintet Brahmsa? Kocham to dzieło

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 21:12
- "Kwintet fortepianowy f-moll" należy do tych utworów, które stanowią żelazną propozycję w moim repertuarze - mówił w Dwójce znakomity polski pianista.
rozwiń zwiń