Leszek Możdżer: od młodych muzyków można się dużo nauczyć [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2023 20:00
- Jako dwudziestolatek mogłem liczyć na pomoc starszych kolegów. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie pierwsze wejście do studia. Gdy Zbigniew Preisner gwizdał jakiś temat, ja go zapisywałem, zrozumiałem wówczas na czym polega budowanie melodii i stosowanie ciszy. Te procesy inicjacyjne pamięta się całe życie. Pierwsze nagranie, pierwsza płyta to są spotkania, które odciskają się na człowieku silnym piętnem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Leszek Możdżer podczas solowego występu w Dwójkowym cyklu Jazz.PL
Leszek Możdżer podczas solowego występu w Dwójkowym cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • 1 października, czyli w Międzynarodowy Dzień Muzyki, w Dwójce królowała muzyka polska.
  • W tym wyjątkowym dniu gościem audycji Cafe "Muza" był Leszek Możdżer. 
  • Artysta opowiadał m.in. o współpracy z młodymi muzykami.

Leszek Możdżer - jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej

Leszek Możdżer to światowej klasy pianista, jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artysta niestroniący od wyzwań i eksperymentów. To również jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz producentów muzycznych. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku. 

Polish jazz - marka znana na całym świecie

Gość Dwójki na początku spotkania mówił o polskim jazzie. - Polish jazz to bardzo silna marka na świecie, mamy wielu znakomitych muzyków improwizujących. W czasach komunizmu jazz był jedynym językiem, w którym można było swobodnie się wyrażać. Aparat pojęciowy był ograniczony przez cenzurę, natomiast abstrakcyjny język się uwalniał. Joachim Berendt w swej encyklopedii jazzu twierdzi, że w Europie pierwszą freejazzową grupą był zespół Tomasza Stańko. Polish jazz to nasza marka, której nie powinniśmy się wstydzić - powiedział Leszek Możdżer.

"Polska" to płyta międzynarodowa

W 2013 roku ukazał się album tria Możdżer, Danielsson, Fresco zatytułowany "Polska". - To płyta nagrana z Zoharem Fresco z Izraela i Larsem Danielssonem ze Szwecji. Polska to część mojego życia, bardzo chciałem, żeby znalazła się na okładce płyty - podkreślił pianista. 

Czytaj też:

Zbigniew Preisner gwiżdże, Leszek Możdżer zapisuje nuty

Opowiadał o współpracy z młodymi artystami. - Jako dwudziestolatek mogłem liczyć na pomoc starszych kolegów, patrząc na młodych muzyków widzę siebie sprzed lat, to mnie rozczula. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie pierwsze wejście do studia. Gdy Zbigniew Preisner gwizdał jakiś temat, ja go zapisywałem, zrozumiałem wówczas na czym polega budowanie melodii i stosowanie ciszy. Te procesy inicjacyjne pamięta się całe życie. Pierwsze nagranie, pierwsza płyta to są spotkania, które odciskają się na człowieku silnym piętnem. Wiem, że gdy ja po raz pierwszy wpuszczę kogoś do studia, to na zawsze zostawię w nim swój ślad - zaznaczył. 

Posłuchaj
59:06 2023_10_01 09_59_54_PR2_Cafe_Muza.mp3 Leszek Możdżer: od młodych muzyków można się dużo nauczyć (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Pierwsze sukcesy z zespołem Miłość

Działalność artystyczną rozpoczął w zespole Emila Kowalskiego, a pierwsze sukcesy artystyczne odniósł z zespołem Miłość. - Na pierwszą próbę zaprosił mnie Tymon Tymański, odbyła się ona dokładnie w dniu moich dwudziestych urodzin 23 marca 1991 roku. Ten zespół pracował w alternatywie wobec oficjalnej kultury, samo słowo "miłość" ma potężną wibrację, to wszystko mnie bardzo mocno zbudowało na całe życie - przyznał Leszek Możdżer.

Leszek Możdżer solo w cyklu Jazz.PL. ZOBACZ GALERIĘ >>>>

W początkach swojej działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. W 1992 roku otrzymał wyróżnienie indywidualne na Jazz Juniors, już w początkach swojej kariery zwyciężał we wszystkich ankietach czytelników "Jazz Forum" w kategorii Fortepian. Był wielokrotnie ogłoszony Muzykiem Roku. 

Wiele występów na scenach Polskiego Radia

Leszek Możdżer nagrywał płyty i koncertował z najwybitniejszymi polskimi i międzynarodowymi muzykami jazzowymi. Zagrał także szereg koncertów na całym świecie. Artysta miał okazję wiele razy zagrać na scenach Polskiego Radia. W 1995 roku, jako 24-latek, dał w Trójce, w Studiu im. Agnieszki Osieckiej porywający koncert z utworami Fryderyka Chopina. 

Naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. W 1996 roku uzyskał dyplom ukończenia Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Leszek Możdżer solo na scenie Dwójki [ZOBACZ WIDEO]

W niedzielę o 20.00 spotkanie z Leszkiem Możdżerem w wersji wideo pojawi się na naszym kanale YouTube.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Leszek Możdżer (pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny, felietonista)

Data emisji: 1.10.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Leszek Możdżer w muzyce filmowej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 12:00
Pierwsza część audycji inspirowana była nową płytą Krzysztofa Aleksandra Janczaka z muzyką do filmu "Firebird", na której pojawił się Leszek Możdżer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leszek Możdżer i orkiestra MACV na jednej płycie. "To kompozyty, nie kompozycje"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2023 14:50
Leszek Możdżer to kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny. W ostatnich dniach wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, wspólnie z orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej stworzył zaś wyjątkową płytę opartą na autorskich improwizacjach. - To "kompozyty", nie kompozycje - podkreśla. 
rozwiń zwiń