Polskie Radio
Section05
Leszek Możdżer

Nowe Obroty - finał Roku Kopernika bez Mikołaja Kopernika

- Kopernika bardzo często sprowadzamy do podejścia historycznego, bez poszukiwania kontekstu i tego, jak niesamowicie odważnym człowiekiem musiał być. Jak niezwykle otwarty musiał mieć umysł, żeby uwierzyć równaniom, które przeczyły wszystkim świętym księgom. Myślę, że jest to dla nas lekcja, jacy możemy być. Dla mnie to bardzo inspirujące - mówił w Dwójce dr Jan Świerkowski, kurator finału Roku Kopernika organizowanego pod hasłem "Nowe Obroty".
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Kopernik Rok Kopernika Roch Siciński Toruń Leszek Możdżer Dwójka KULTURA Jan Świerkowski

"Passacaglia". Adam Bałdych: ja i Leszek Możdżer mamy w sobie podobne muzyczne fluidy

- Ten moment nadszedł rok temu. Poczuliśmy, że mamy w sobie podobne muzyczne fluidy, które nas popychają w jednym kierunku. Stąd właśnie wziął się album "Passacaglia" - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" skrzypek Adam Bałdych o projekcie, który zrealizował wraz z pianistą Leszkiem Możdżerem.
Zobacz więcej na temat:  Adam Bałdych Leszek Możdżer Leszek Możdżer i Adam Bałdych płyta Jakub Kukla Dwójka KULTURA MUZYKA Erik Satie Passacaglia

Leszek Możdżer: od młodych muzyków można się dużo nauczyć [WIDEO]

- Jako dwudziestolatek mogłem liczyć na pomoc starszych kolegów. Pamiętam jak wielkie wrażenie zrobiło na mnie pierwsze wejście do studia. Gdy Zbigniew Preisner gwizdał jakiś temat, ja go zapisywałem, zrozumiałem wówczas na czym polega budowanie melodii i stosowanie ciszy. Te procesy inicjacyjne pamięta się całe życie. Pierwsze nagranie, pierwsza płyta to są spotkania, które odciskają się na człowieku silnym piętnem - mówił w Dwójce Leszek Możdżer.
Zobacz więcej na temat:  Leszek Możdżer fortepian Jazz Międzynarodowy Dzień Muzyki Dwójka Roch Siciński Tymon Tymański

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia filharmonia narodowa Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

Leszek Możdżer i orkiestra MACV na jednej płycie. "To kompozyty, nie kompozycje"

Leszek Możdżer to kompozytor, pianista jazzowy i producent muzyczny. W ostatnich dniach wystąpił podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie, wspólnie z orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej stworzył zaś wyjątkową płytę opartą na autorskich improwizacjach. - To "kompozyty", nie kompozycje - podkreśla. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Leszek Możdżer Warszawska Opera Kameralna muzyka filmowa Jan A. P. Kaczmarek muzyka klasyczna

"Zapomnij" - Kasia Moś i Leszek Możdżer wspólnie nagrali utwór

- Ta kompozycja jest naprawdę wyjątkowo piękna, a tekst jest mądry i wielowymiarowy - tak piosenkarka Kasia Moś mówiła w Dwójce o swoim nowym singlu "Zapomnij" nagranym wspólnie z Leszkiem Możdżerem. To pierwszy utwór, który ta dwójka artystów zrealizowała wspólnie. Piosenkę wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Kasia Moś Leszek Możdżer Dwójka Jakub Kukla piosenka Agencja Muzyczna MUZYKA

Kasia Moś i Leszek Możdżer łączą siły. "To dialog między głosem a fortepianem"

"Zapomnij" - to najnowszy singiel niezwykłego duetu Kasia Moś i Leszek Możdżer. - Jest to dialog między głosem a fortepianem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kasia Moś. Artystka już od samego początku wiedziała, że bardzo chciałaby nagrać ten utwór. Jak przebiegała jej współpraca z jednym z najwybitniejszych pianistów na świecie?
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy piosenka Kasia Moś Leszek Możdżer Agencja Muzyczna MUZYKA Mateusz Krautwurst

"Chopin. Nie boję się ciemności". Film i muzyka naznaczone traumą wojenną

- Używamy muzyki Chopina do tego, żeby sprawdzić, jaką moc ma ta muzyka w miejscach naznaczonych traumą wojenną - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o filmie dokumentalnym "Chopin. Nie boję się ciemności" jego reżyserka Joanna Kaczmarek. Co łączy trzech pianistów z Polski, Korei Południowej i Syrii, którzy są bohaterami tej produkcji?
Zobacz więcej na temat:  Maria Szabłowska Muzyczna Jedynka Leszek Możdżer Korea Południowa Syria Jae-Yeon Won Fares Marek Basmadji Joanna Kaczmarek

Mistrz Mowy Polskiej. Wśród nominowanych m.in. Maria Szabłowska

Kto zdobędzie tytuł Mistrza Mowy Polskiej? Wśród dziesięciu osób nominowanych do nagrody znalazła się m.in. Maria Szabłowska, dziennikarka Polskiego Radia. O nagrodę ubiega się też pianista jazzowy Leszek Możdżer. - Już po raz 22 będziemy wybierać najlepszych mówców - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Piotr Kossakowski, dyrektor konkursu Mistrz Mowy Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Maria Szabłowska Leszek Możdżer Stanisław Brejdygant Grzegorz Damięcki Andrzej Ferenc Karolina Lewicka Mariusz Szczygieł Poznań