Leszek Możdżer w muzyce filmowej

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2022 12:00
Pierwsza część audycji inspirowana była nową płytą Krzysztofa Aleksandra Janczaka z muzyką do filmu "Firebird", na której pojawił się Leszek Możdżer.
Leszek Możdżer podczas solowego występu w Dwójkowym cyklu Jazz.PL
Leszek Możdżer podczas solowego występu w Dwójkowym cyklu Jazz.PLFoto: Cezary Piwowarski/PR

Wysłuchaliśmy wybranych ścieżek dźwiękowych, na których Leszek Możdżer się pojawił (Zbigniew Preisner "Straszne ogrody", "Weiser", Tomasz Stańko "Pożegnanie z Marią", Daniel Bloom "Tulipany"), był też fragment muzyki Możdżera do filmu "Wszystkie kobiety Mateusza".

Oprócz tego - letnie utwory ze ścieżek dźwiękowych, m.in. "Summer" Joe Hisaishiego z filmu "Kikujiro", a także "Summer" Valentina Hadjadja z filmu "Girl", oraz muzyka filmowa Cartera Burwella do filmów braci Coen ("Fargo", "Prawdziwe męstwo", "Ścieżka strachu").

***

Leszek Możdżer to światowej klasy pianista, jedna z największych gwiazd polskiej sceny jazzowej, artysta niestroniący od wyzwań i eksperymentów. To również jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów oraz producentów muzycznych. Urodził się 23 marca 1971 roku w Gdańsku.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął już w wieku pięciu lat. Jazzem zainteresował się w klasie maturalnej. W 1996 roku uzyskał dyplom ukończenia Wydziału Instrumentalnego w klasie fortepianu Andrzeja Artykiewicza Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Działalność artystyczną rozpoczął w zespole Emila Kowalskiego, a pierwsze sukcesy artystyczne odniósł z zespołem Miłość. W początkach swojej działalności muzycznej był również członkiem kwartetu Zbigniewa Namysłowskiego. 

Posłuchaj
88:16 2022_08_07 11_00_57_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Leszek Możdżer w muzyce filmowej (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 7.08.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Łukasz Maciejewski: Ennio Morricone dał nam dużo pięknej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2022 19:00
- Ennio Morricone był jedyny. Często wahamy się, my – piszący, komentujący kino, w stopniowaniu epitetów, bo one się wyświechtały. Tymczasem w przypadku postaci formatu Ennio Morricone te epitety wymusza sytuacja obiektywna, bo on naprawdę był muzyką filmową. I nawet za pięćdziesiąt czy sto lat, gdy będziemy mówili o muzyce w kinie, to będziemy mówili o Enniu Morricone - opowiadał w Dwójce krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Muzycznych Podróżach trzecia część opowieści z Narnii

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 10:10
Tym razem w Muzycznych Podróżach przenosimy się do trzeciej części opowieści z Narni. Podróż do tej najemniczej krainy rozpoczęła się już w poprzednich audycjach, kiedy to poznaliśmy bliżej  angielskie rodzeństwo, które w pierwszej części przedostało się do Narni przez magiczne drzwi w szafie. W drugiej części pojawił się książę Kaspian, któremu dzieci pomogły w odzyskaniu Narni. W najnowszej audycji skupimy się na muzyce z trzeciej części ekranizacji, jaką jest "Podróż Wędrowca do Świtu".
rozwiń zwiń