Skrzypek Mateusz Smoczyński: chorowałem na punkcie Johna Coltrane'a

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 15:30
-  Chciałem cały czas słuchać, kupować nowe płyty Johna Coltrane'a. Pamiętam, jak rodzice dawali mi pieniądze na obiady. Ja zawsze oszczędzałem i raz w miesiącu mogłem kupić nową płytę Johna Coltrane'a - mówił w Dwójce jazzman, skrzypek improwizujący, kompozytor (nie tylko jazzowy!) oraz wykładowca Mateusz Smoczyński.
Mateusz Smoczyński
Mateusz Smoczyński Foto: Cezary Piwowarski/PR
  • Gościem audycji Cafe "Muza" był jazzman, skrzypek improwizujący, kompozytor (nie tylko jazzowy!) oraz wykładowca Mateusz Smoczyński.
  • W audycji opowiedział o swoich muzycznych inspiracjach, najwcześniejszą z nich był John Coltrane.
  • Dziś Mateusz Smoczyński spełnia się w wielu stylach i gatunkach, a komponując koncerty skrzypcowe, zestawia swój instrument z orkiestrami symfonicznymi, ale także z solowymi partiami fortepianu, saksofonu czy marimby.

Skrzypek Mateusz Smoczyński znany jest z przekraczania granic gatunków i form. Artystę ukształtowały zarówno improwizacje Zbigniewa Seiferta i Johna Coltrane'a, jak i kompozycje Grażyny Bacewicz czy Johna Adamsa.

John Coltrane - inspiracja z czasów młodości

Audycję rozpoczęliśmy od standardu jazzowego "Welcome" w wykonaniu kwintetu Mateusza Smoczyńskiego. Autorem utworu jest John Coltrane, a nagranie pochodzi z płyty "Inspirations" z 2006 roku.

- "Welcome" to kompozycja Johna Coltrane'a, mojego pierwszego ulubionego muzyka. Chciałem cały czas słuchać, kupować nowe płyty Johna Coltrane'a. Pamiętam, jak rodzice dawali mi pieniądze na obiady. Ja zawsze oszczędzałem i raz w miesiącu mogłem kupić nową płytę Johna Coltrane'a. Tych płyt mam w swojej kolekcji mnóstwo. Naprawdę chorowałem na punkcie Johna Coltrane'a - opowiadał nasz gość.

Zbigniew Namysłowski poleca Zbigniewa Seiferta

Drugim artystą, który stał się dla niego wielką inspiracją, był polski skrzypek jazzowy Zbigniew Seifert. Jego utwór "Man of the Light" również trafił na płytę "Inspirations".

- Przez moją podstawówkę nie słyszałem o Zbigniewie Seifercie, powiedział mi o nim dopiero Zbyszek Namysłowski, ponieważ jego syn Jacek Namysłowski chodził ze mną do jednego liceum, był dwa lata wyżej. Założyliśmy wspólny zespół, bardzo dobrze zapowiadający się, w końcu nie nagraliśmy żadnej płyty, nie wiem w sumie dlaczego - przyznał Mateusz Smoczyński.

Czytaj też:

Mateusz Smoczyński i jego nisza

Dziś gość radiowej Dwójki spełnia się w każdym muzycznym formacie od nagrań solowych, doskonałych duetów (z Joachimem Kühnem czy Stephanem Braunem), przez New Trio, Atom String Quartet i autorski kwintet, po dzieła orkiestrowe.

W ostatnich latach komponuje koncerty skrzypcowe, zestawiając swój instrument z orkiestrami symfonicznymi, ale także z solowymi partiami fortepianu, saksofonu czy marimby (m.in. "Adam’s Apple", "2PiX", "Symphonic Syncopations").

- Wydaje mi się, że globalnie to bardzo ułatwia niekonkurowanie z nikim, czyli robienie swojej niszy to jest zdecydowanie lepsze. W paru przypadkach oczywiście to przeszkadza, bo gdzie zgłosić płytę do Fryderyków, do jakiej kategorii? - argumentował artysta.

Mateusz Smoczyński - nowe płyty i koncerty

Najbliższe dni przyniosą jazzowe i klasyczne premiery płytowe z udziałem Mateusza Smoczyńskiego, a 2024 rok będzie obfitował w wiele ważnych koncertów - również z udziałem największych gwiazd amerykańskiego jazzu.


Posłuchaj
59:53 2024_01_14 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Mateusz Smoczyński - skrzypek, kompozytor i wykładowca (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mateusz Smoczyński (skrzypek, kompozytor i wykładowca)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 10.00

mo/mgc/mg

Czytaj także

Atom String Quartet: Zbigniew Seifert całe życie poświęcił muzyce jazzowej

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 19:16
- Zdecydowaliśmy się na album z 1977 roku, mimo że sam Seifert nie był z niego w pełni zadowolony. Rzeczywiście, nie jest to najlepsza płyta w jego dyskografii, ale jest na niej wiele wspaniałych utworów - mówił na antenie Dwójki skrzypek Mateusz Smoczyński. Atom String Quartet w piątek (10.09) w ramach cyklu Jazz.PL zagrał koncert z muzyką Zbigniewa Seiferta. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adzik Sendecki i Atom String Quartet - dwie suity w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2022 19:00
Władysław "Adzik" Sendecki i Atom String Quartet wystąpili w piątek 23.09 na koncercie z cyklu "Jazz.PL". W programie znalazły się utwory ze wspólnej płyty artystów "Le jardin oublié / My Polish Heart", wydanej nakładem prestiżowej niemieckiej wytwórni Neuklang w 2018 roku. 
rozwiń zwiń