"Fallen Angel". Mateusz Smoczyński i Janusz Olejniczak razem na scenie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2022 10:00
- Janusz Olejniczak często mówi, że uwielbia jazz, muzykę improwizowaną, "ale bez wzajemności", z czym nie do końca się zgadzam. Uważam, że ma wspaniałą intuicję i powinien uwierzyć, że może wspaniale improwizować - mówił w "Poranku Dwójki" skrzypek i kompozytor Mateusz Smoczyński. Artysta zaprosił wszystkich na koncert w Szczecinie, podczas którego wraz z Januszem Olejniczakiem wykona III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" własnej kompozycji.  
Mateusz Smoczyński
Mateusz Smoczyński Foto: Cezary Piwowarski/PR

Mateusz Smoczyński, skrzypek jazzowy znany ze swojej działalności w Atom String Quartet, a także kompozytor, swoimi utworami coraz śmielej wkracza na tereny zarezerwowane do niedawna dla twórców poważnej muzyki symfonicznej. Jego najnowsza kompozycja: III Koncert na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" dedykowany legendzie pianistyki - Januszowi Olejniczakowi - jest tego przykładem.

[źródło: Facebook/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]

Z inicjatywy Janusza Olejniczaka

Jak się okazało, to właśnie Janusz Olejniczak zasugerował Mateuszowi Smoczyńskiemu stworzenie tego utworu. - Grałem swój I Koncert skrzypcowy "Adam’s Apple" w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą maestro Andrzeja Boreyki. Janusz Olejniczak był pod wrażeniem tego wykonania i poprosił mnie o napisanie koncertu fortepianowego w podobnym stylu. Ponieważ jestem głównie skrzypkiem, pomyślałem, że jest to doskonała okazja, żebyśmy z Januszem Olejniczakiem znaleźli się ponownie na jednej scenie, i napisałem koncert podwójny - mówił wirtuoz skrzypiec jazzowych. 

[źródło: Facebook/Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie]

Czytaj także:

"Przychodził na moje egzaminy w liceum"

Artyści znają się nie od dziś. - Gramy w projekcie "Głosy gór" w Teatrze Wielkim od 12 lat. Prywatnie znamy się dość długo - mówił gość radiowej Dwójki. - Janusz przychodził już na moje egzaminy w liceum, ponieważ chodziłem z jego synem Pawłem do jednej klasy. Paweł był łącznikiem między Smoczyńskimi a Olejniczakami. Wymyślił sobie, że mój brat zrobi aranże do "Głosów gór", a my z Atom String Quartet weźmiemy w tym udział - opowiadał Smoczyński.


Posłuchaj
20:19 _PR2_AAC 2022_10_07-09-29-27-smocz-olej.mp3 Mateusz Smoczyński o swojej najnowszej kompozycji - III Koncercie na skrzypce, fortepian i orkiestrę symfoniczną "Fallen Angel" (Poranek Dwójki)

 

Nawiązania biblijne

"Fallen Angel" to trzeci koncert kompozycji Mateusza Smoczyńskiego. - Chciałem, żeby był to biblijny tytuł, taki jak "Adam’s Apple", bo chciałem zachować podobny styl komponowania, spójność. Po drugie, "Adam’s Apple" był komponowany z mojej wielkiej pasji do muzyki Johna Adamsa, którego to artystę mam wielką nadzieję sprowadzić do Polski w 2024 lub 2025 roku - zdradził artysta.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Mateusz Smoczyński (skrzypek jazzowy, kompozytor)

Data emisji: 7.10.2022

Godzina emisji: 9.30

djr/kor

Czytaj także

"Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" - dokument o polskim skrzypku wszech czasów

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2022 11:20
- To jest opowieść o człowieku, który był uroczy, roztaczał swoistą aurę, a jednocześnie to się rozgrywa na płaszczyźnie walki z chorobą i od pewnego momentu jest dramatycznym zmaganiem z losem i z czasem - mówił w Dwójce reżyser dokumentu "Zbigniew Seifert. Przerwana podróż" Robert Kaczmarek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Adam Bałdych: brzmienie instrumentu musi być adekwatne do mojego charakteru

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 13:00
- Gram muzykę, która stara się zacierać granice między jazzem a muzyką klasyczną. To przestrzeń, w której widzę ogromny potencjał dla obu tych gatunków - mówił znakomity skrzypek i kompozytor Adam Bałdych na antenie radiowej Dwójki. Zapraszamy do obejrzenia zapisu rozmowy.
rozwiń zwiń