Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 12:29
- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
Vincent Dumestre to wymarzony przewodnik po świecie muzyki dawnej
Vincent Dumestre to wymarzony przewodnik po świecie muzyki dawnejFoto: Adam Warżawa/PAP
  • Vincent Dumestre to francuski instrumentalista – wirtuoz lutni, teorby i barokowej gitary - dyrygent, szef zespołu Le Poeme Harmonique.
  • Od tego roku pełni funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie.
  • Chrzest bojowy czeka Francuza już niedługo. Jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie odbędzie się w tym roku w dniach 25 marca - 1 kwietnia.

Vincent Dumestre i festiwal Misteria Paschalia wydają się idealnie do siebie pasować. Z jednej strony mamy bowiem jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie, a z drugiej - wybitnego eksperta od tego rodzaju muzyki.

Vincent Dumestre: to bliska nam muzyka

- Istnieje definicja tego, czym jest "muzyka dawna". To okres w historii muzyki, który w moim mniemaniu, gdy mówimy o muzyce barokowej, obejmuje repertuar od końca XVI do XVIII wieku. Ja nie mam własnej definicji. Obserwuję po prostu, że "muzyka dawna" wykracza poza granice historyczne, jest sztuką bardzo nam bliską, ważną dla szerokiej publiczności.
I że obecnie - inaczej niż 30 czy 50 lat temu – ten rodzaj muzyki wykonuje się we wszystkich salach koncertowych - podkreślał gość Cafe "Muza". 

Barok jak pop?

Jego zdaniem muzyka barokowa przekracza poza ramy historyczne sytuujące ją w XVII i XVIII wieku, jest to repertuar przemawiający do każdego. Gość audycji przekonywał, że muzyka baroku przypomina... współczesną muzykę pop.

- To, uwzględniając wszelkie różnice, jest przecież ten sam gatunek. Jest linia basowa, wokal i harmonia. Można tu więc mówić o pewnej "ciągłości historycznej" - stwierdził Vincent Dumestre.

Misteria Paschalia z nowym szefem artystycznym

Ten instrumentalista – wirtuoz lutni, teorby i barokowej gitary - dyrygent, szef zespołu Le Poeme Harmonique, którego interpretacji słuchamy już od 25 lat, od tego roku pełni także funkcję dyrektora artystycznego festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie.

- Szczególnie chciałbym tu bronić miejsca dla artystów młodego pokolenia. W tym roku pokolenie młodych reprezentować będzie Maciej Skrzeczkowski, zwycięzca ubiegłorocznego konkursu w Brugii. Zależy mi także na obecności młodych śpiewaków. Niektórzy z nich wyemigrowali np. do Francji. Jestem jednak przekonany, że tu w Polsce jest wielu młodych śpiewaków zasługujących na wsparcie. I to stanowi część mojego programu na najbliższe 3 lata - podkreślał Vincent Dumestre.

Posłuchaj
58:56 2024_03_17 10_00_00_PR2_Cafe_Muza.mp3 Vincent Dumestre o muzyce dawnej i swoim pomyśle na festiwal Misteria Paschalia (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Jeden z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie odbędzie się jak zwykle w czasie Wielkiego Tygodnia. Termin tegorocznej odsłony wydarzenia to 25 marca - 1 kwietnia.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Magdalena Łoś

Gość: Vincent Dumestre (instrumentalista, dyrygent, dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia)

Data emisji: 17.03.2024

Godz. emisji: 10.00

pg/gs/wmkor

Czytaj także

Misteria Paschalia 2022: muzyczna droga ku oczyszczeniu i zmianie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 18:15
- Zapraszamy, by poprzez festiwal, poprzez muzykę na chwilę się zatrzymać i zastanowić się nad sobą, nad tym, jak przeżywamy pewne sprawy i - być może - zmienić się - mówiła w Dwójce kuratorka Festiwalu Misteria Paschalia Joanna Broniec. Podczas wydarzenia od lat odkrywane są i przedstawiane kompozycje związane z czasem Wielkiego Tygodnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia 2023. "Uznaliśmy, że jest co świętować"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2023 17:24
- Nie wszystkie festiwale, które organizowaliśmy z Krakowskim Biurem Festiwalowym świętowały swoje jubileusze w taki sposób. Przy układaniu programu tegorocznego festiwalu Misteria Paschalia stwierdziliśmy jednak, że dziedzictwo tego wydarzenia i wpływ jaki wywarło ono na sektor muzyki dawnej w Polsce jest tak duży, że jest co świętować - mówiła w Dwójce Joanna Broniec - kuratorka festiwalu Misteria Paschalia, który już po raz dwudziesty będzie towarzyszyć obchodom Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkanocnych.
rozwiń zwiń