Wiesław Ochman: coraz częściej mówią na mnie "dziadek Krystiana" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2022 11:55
- Jest niezwykle ambitny i pracowity, co mi imponuje. Chce, żeby każdy utwór to było coś innego, żeby klasyczne śpiewanie było połączone z popem. Oprócz komponowania gra jeszcze na fortepianie i na trąbce - mówił w Dwójce Wiesław Ochman o swoim wnuku Krystianie, zyskującym coraz większą popularność piosenkarzu.

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

  • Nazwisko Ochman kojarzy się już nie tylko ze słynnym tenorem Wiesławem, ale również z jego wnukiem - Krystianem.
  • Rok 2022 Wiesław Ochman przywitał, jakże by inaczej, na estradzie.

Wiesław Ochman rozmachem artystycznej kariery i skalą talentu może równać się jedynie z Janem Kiepurą. To artysta wielu pasji. Obdarzony wyjątkowym głosem, poczuciem humoru, talentem narratorskim i malarskim.

Urodził się 6 lutego 1937 roku. Swoją karierę zaczął partią muezina w Casanovie w Operze Śląskiej. Już siedem lat później pojawił się na scenie Berlina, rozpoczynając trwającą do dziś światową karierę. Oklaskiwała go publiczność mediolańskiej La Scali, nowojorskiej Metropolitan Opery, a także słuchacze z Wiednia, Salzburga, Moskwy, Chicago czy Buenos Aires.

Sylwester z Wiesławem Ochmanem

Do dziś estrada to jego żywioł. W sylwestrowy wieczór wystąpił na koncercie galowym w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach. - Śpiewały ze mną dwie piękne panie obdarzone wspaniałymi głosami: Renata Dobosz i Justyna Dyla, a tamtejszą orkiestrą dyrygował maestro Jacek Rogala. Koncert skonstruowałem w taki sposób, że był to bukiet najpiękniejszych melodii, aby radośnie pożegnać stary rok, choć nie był on nadzwyczajny, i z humorem powitać 2022 rok. Publiczność nagrodziła nas owacją na stojąco, nic więcej artyście do szczęścia nie potrzeba - opowiadał Wiesław Ochman.

Śpiewanie mają we krwi

Rodzinne tradycje kontynuuje wnuk wielkiego tenora - Krystian Ochman, który wygrał przedostatnią edycję talent show w TVP2 "The Voice of Poland". - Idę sobie ostatnio w Krakowie przez Planty, bo przyjechałem tam na koncert w filharmonii. Kiedyś, jak ktoś mnie rozpoznawał, to mówił "O, idzie pan Ochman". A teraz słyszę "O, idzie dziadek Krystiana" - mówił z uśmiechem gość Dwójki.


Posłuchaj
64:05 2022_01_02 09_56_36_PR2_Cafe_Muza.mp3 Spotkanie z wybitnym tenorem Wiesławem Ochmanem (Cafe "Muza"/Dwójka)

Na swoim koncie Wiesław Ochman ma występy z orkiestrami, prowadzonymi przez uznanych dyrygentów świata. Jest laureatem licznych wyróżnień, między innymi Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. UNICEF nadał artyście honorowy tytuł Ambasadora Dobrej Woli.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Andrzej Sułek

Gość: Wiesław Ochman (śpiewak)

Data emisji: 2.01.2022

Godzina emisji: 10.00

pg

Czytaj także

Artur Ruciński: głos śpiewaka musi dojrzeć

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2015 10:30
– Gdybym w tej chwili śpiewał cięższy repertuar, to nie wiem, co bym robił za 10 czy 15 lat – mówił artysta, który wystąpi 18 listopada na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 19:00
W audycji przypomnieliśmy koncert z 1977 roku, zatytułowany "Operowe qui pro quo", podczas którego znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Teresa Żylis-Gara i tenor Wiesław Ochman, wykonali m.in. najsłynniejsze dzieła operowe Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Solistom towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jacka Kaspszyka.
rozwiń zwiń