Joanna i Jan Słowińscy - razem w życiu, na scenie i na festiwalu Nowa Tradycja

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 11:30
- Nowa Tradycja to festiwal, który nas kompletnie zmienił - nasze granie, nasze postrzeganie muzyki i też tego, co można z tą muzyką dalej robić, gdzie ją pokazywać. Ten festiwal był dla nas przełomowy - mówiła wybitna artystka folkowa Joanna Słowińska, która wraz ze swym mężem Janem odwiedziła Dwójkowe Cafe "Muza".

Ona - znakomita śpiewaczka i skrzypaczka. On - skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Poznali się jeszcze przed maturą, w poznańskiej trupie teatralnej Arka.

Posłuchaj audycji na podcasty.polskieradio.pl <<<

Śpiewy juhasów za oknem, a w domu Bach

- Każde z nas miało wcześniej inną ścieżkę dotyczącą muzyki. Ja miałem zakopiańską. Chowałem się pod wylotem Doliny Strążyskiej, gdzie spod regli w sierpniu szły śpiewy przy owcach. To było dla mnie piękne. A jednocześnie chowałem się w domu, gdzie gościliśmy rozmaitych artystów. Na wczasach bywała u nas Tatiana Nikołajewa, specjalistka od Bacha. Czasami wchodziłem pod fortepian, na którym grała, i byłem w niebie. Do dziś jestem pomiędzy tym wszystkim i jak gdzieś taka aura zaczyna się pojawiać, to ja w to wchodzę - wyznał Jan Słowiński.

Weterani polskiego folku

Joanna Słowińska to laureatka m.in. tak prestiżowych nagród jak: Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, odznaczenie Honoris Gratia - przyznawane za szczególne zasługi dla kultury Krakowa i promocji kultury Krakowa na świecie. Fani folku z pewnością kojarzą jej głos z zespołu Muzykanci czy licznych projektów solowych. Obecnie Joanna Słowińska koncertuje m.in. z zespołem złożonym z krakowskich instrumentalistów oraz kwintetem Stanisława Słowińskiego. Poza folkiem artystka wykonuje choćby repertuar Zygmunta Koniecznego, współpracuje z licznymi orkiestrami i dyrygentami. Artystka była także wielokrotną laureatką Konkursu Muzyki Folkowej w ramach festiwalu Nowa Tradycja.

Czytaj także:

Jan Słowiński - autor liryków, pieśni do form kantatowych, widowisk i spektakli. Skrzypek, multiinstrumentalista. Współzałożyciel m.in. zespołu Muzykanci - jednej z najciekawszych grup etno w Polsce.

Razem stworzyli wyjątkowy międzynarodowy festiwal EtnoKraków/Rozstaje, który od prawie 30 lat gromadzi entuzjastów muzyki etnicznej, tradycyjnej i world music. Od 1999 roku - jako dyrektor - kieruje nim Jan Słowiński.

Nowa Tradycja 2025

Joanna Słowińska była przewodniczącą jury tegorocznego konkursu w ramach Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Grand Prix - nagrodę ufundowaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 20 tysięcy złotych - otrzymał zespół Tercet Imperial. Zdobywcą drugiej nagrody w wysokości 10 tys. zł został zespół Trzciny Karabachu.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadzenie: Kuba Borysiak

Goście: Joanna Słowińska i Jan Słowiński (muzycy folkowi)

Data emisji: 18.05.2025

Godz. emisji: 10.00

pg/k

Czytaj także

Piękno w czystej postaci. Wystawa Czarli Bajki na inaugurację 26. Nowej Tradycji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2025 13:00
„Większość moich prac nie powstałaby w ogóle bez muzyki, bo muzyka jest inspiracją pierwszą. Nawet bardziej niż obraz to właśnie dźwięk” – podkreśla Małgorzata Czarli Bajka. W tym roku „Nowa Tradycja” będzie nęcić nie tylko dźwiękami. Festiwal zainauguruje uczta dla oczu - wernisaż wystawy prac artystki składającej niski ukłon kulturze tradycyjnej.
rozwiń zwiń