Festiwal Nowa Tradycja 2025. Piotr Kędziorek: przed nami sporo powrotów

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2025 10:41
- W tym roku, zwłaszcza w Konkursie Muzyki Folkowej, ale też podczas koncertów gwiazd, będzie sporo powrotów na nasze festiwalowe deski - mówił w "Poranku Dwójki" Piotr Kędziorek, dyrektor Programu 2 i Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które jest organizatorem 26. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
- Mam wrażenie, że przez te lata nie tylko odmieniliśmy wizerunek i kształt polskiej sceny folkowej - mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, organizator Festiwalu Nowa Tradycja
- Mam wrażenie, że przez te lata nie tylko odmieniliśmy wizerunek i kształt polskiej sceny folkowej - mówił w Dwójce Piotr Kędziorek, organizator Festiwalu "Nowa Tradycja"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się 15 maja koncertem z cyklu "Muzyka Źródeł". Podczas inauguracji wystąpią także Radical Polish Ansambl - laureaci Konkursu Muzyki Folkowej i twórcy płyty, która zwyciężyła konkurs na Folkowy Fonogram Roku 2024.

>>> Posłuchaj, co wydarzy się na Festiwalu "Nowa Tradycja" 2025

Nowa Tradycja nie tylko dla nowych twarzy

- To już jest 26. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Mam wrażenie, że przez te lata nie tylko odmieniliśmy wizerunek i kształt polskiej sceny folkowej, ale też stworzyliśmy wokół tej muzyki i wokół samego festiwalu całą społeczność - podkreślał Piotr Kędziorek.

Czytaj także:

Jak tłumaczył organizator wydarzenia, w Konkursie Muzyki Folkowej z roku na rok coraz częściej pojawiają się artyści z dużym dorobkiem i utytułowani. - W tym roku startować będą muzycy, którzy zasiadali już nawet w jury naszego konkursu. Podejrzewam, że mimo tego będzie im towarzyszyć jakaś trema, bo skonfrontowanie się z innymi, czasami dużo młodszymi artystami, publicznością, oceną jury zawsze wywołuje jakiś dreszcz emocji - oceniał gość audycji.

Folkowe oblężenie w Studiu Lutosławskiego

Wspomniany konkurs to serce Festiwalu "Nowa Tradycja". To właśnie z jego powodu w 1998 roku wszystko się narodziło. Przesłuchania potrwają w dniach 16-17 maja br. Każdego dnia na scenie głównej Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego zaprezentuje się sześcioro uczestników. 

Wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będzie wystawa ilustracji Czarli Bajki. - Jest to artystka doskonale znana miłośnikom muzyki folkowej, bo jest autorką całej masy okładek bardzo popularnych płyt. Będzie je można oglądać w kuluarach Studia Lutosławskiego wraz z innymi przepięknymi pracami Czarli Bajki, inspirowanymi przyrodą i muzyką tradycyjną - tłumaczył Piotr Kędziorek. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Gość: Piotr Kędziorek (dyrektor Programu 2 PR i Radiowego Centrum Kultury Ludowej)

Data emisji: 8.05.2025

Godz. emisji: 8.30

pg/k

Czytaj także

Dryf ku Nierozpoznanej wsi. Folkowe Fonogramy 2023 i 2024

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2025 02:00
Oryginalny, pełen fantazji i polotu, mieszający w uszach, sercu i głowie. Taki jest "Dryf" grupy Odpoczno, album na którym harmonie, melodie i rytmy przeszłości i teraźniejszości przenikają się, zagłuszają i współgrają - jazzowo i progresywnie, elektronicznie i rockowo, improwizatorsko i tradycyjnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niewyczerpane źródła inspiracji. Nierozpoznana wieś Radical Polish Ansambl

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2025 01:00
„Nierozpoznana wieś” Radical Polish Ansambl. Jaka jest wieś, którą portretuje radykalny skrzypcowy sekstet z dżazem? Nieco dzisiejsza, nieco dawna, wciąż mglista. Kusi niespożytym źródłem inspiracji i wspólnotowością. O zwycięskim Folkowym Fonogramie Roku 2024 członkowie RPA rozmawiają z Aleksandrą Tykarską.
rozwiń zwiń