X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wozzeck", mroczna opera Berga. Transmisja z Metropolitan Opera

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2020 09:40
Pogrążony w szaleństwie Wozzeck zabija ukochaną, a później unicestwia także siebie... Nową inscenizację słynnej opery Albana Berga nadaliśmy prosto z nowojorskiej Metropolitan Opera.
Alban Berg Wozzeck, Metropolitan Opera 2020 r.
Alban Berg "Wozzeck", Metropolitan Opera 2020 r. Foto: Ken Howard / Met Opera

5 kwietnia roku 1914 Alban Berg obejrzał w Wiedniu prapremierę sztuki Georga Büchnera pod tytułem "Woyzeck". Dramat opowiada historię cyrulika z Lipska, który zamordował swoją kochankę. Berg postanowił napisać o Woyzecku operę. Zarówno libretto, które sam, według tekstu dramatu Georga Büchnera sporządził, jak i pierwsze szkice muzyczne ukończył jeszcze w tym samym roku. Wiele niezależnych od Berga okoliczności (łącznie z dwuletnią służbą wojskową) spowodowało, że dopiero po trzech latach mógł kontynuować pracę. Proces twórczy postępował powoli, dlatego dzieło było gotowe dopiero w roku 1922. Jego prapremiera odbyła się w Berlinie w 1925. Do dnia dzisiejszego opera cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników muzyki współczesnej, toteż chętnie do repertuaru wprowadziło ją wiele scen świata.

Program:

Alban Berg - Wozzeck, opera w 3 aktach do libretta kompozytora wg dramatu Georga Büchnera

Wyk: Peter Mattei – baryton (Wozzeck), Elza van den Heever – sopran (Maria), Christopher Ventris – tenor (Tamburmajor), Gerhard Siegel – tenor (Kapitan), Andrew Staples – tenor (Andres), Christian Van Horn – bas (Doktor), Brenton Ryan – tenor (Błazen), Daniel Clark Smith – tenor (Żołnierz), Tamara Mumford – kontralt (Małgorzata), Richard Bernstein – bas, Miles Mykkanen – baryton (Czeladnicy), Chór i Orkiestra Metropolitan Opera, dyr. Yannick Nézet-Séguin

(Metropolitan Opera Season – transmisja z Nowego Jorku)

***

Tytuł audycji: Opera pod gwiazdami 

Prowadzi: Joanna Grotkowska

Data emisji: 11.01.2020

Godzina emisji: 19.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wojciech Michniewski: era mistrzów się chyba skończyła

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2019 16:26
- Teraz orkiestry potrzebują już czego innego niż mistrzów, którym mogłyby się zawierzyć - mówił w Dwójce ceniony dyrygent i kompozytor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Wawrowski: stradivarius sam wyrywa się do grania

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:40
Jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia opowiadał w Dwójce o grze na wyjątkowym instrumencie: skrzypcach z 1685 roku zbudowanych przez Antonia Stradivariego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Kryger: ubolewam, że nie mogę powiedzieć "jestem pianistką"

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2019 12:00
- Nie da się udzielić odpowiedzi na pytanie, czy trudniejsza jest gra czy śpiew. Jedno wiem na pewno, że nie da się równolegle prowadzić obu tych kierunków. A jeśli nie poświęca się wystarczającej ilości czasu na to, żeby te umiejętności podtrzymywać i rozwijać, to niestety się je traci - mówiła w Dwójce słynna polska śpiewaczka.
rozwiń zwiń