REKLAMA

Co dzisiaj jest sztuką? Roger Scruton o muzyce i kulturze

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 12:15
Bohater to filozof, eseista Roger Scruton i jego książki "Muzyka jest ważna" oraz "Kultura jest ważna". A wątkiem głównym audycji było pytanie: "co dzisiaj jest sztuką?".
Audio
  • Roger Scruton o muzyce i kulturze (Kalambury z partytury/Dwójka)
Roger Scruton
Roger ScrutonFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Roger Scruton to brytyjski filozof, pisarz i kompozytor. Urodził się w 1944 roku i zmarł w 2020 roku w wieku 75 lat.

"Jedna rzecz, której nienawidzę, to bunt. I tylko przeciw niemu się buntuję" - mówił w 2016 roku w Dwójce Roger Scruton >>>

Sir Roger Scruton napisał kilkadziesiąt książek na temat estetyki, moralności i polityki (m.in. "Co znaczy konserwatyzm?", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Pożytki z pesymizmu i niebezpieczeństwa fałszywej nadziei"). Był również, o czym mówił w Dwójce prof. Ryszard Legutko, powieściopisarzem, a w kręgu jego zainteresowań leżała także współczesna architektura. 

Czytaj także: 

W 2016 roku, w ramach VI Kongresu Polska Wielki Projekt, za zaangażowanie w budowę dobrego wizerunku Polski i działalność wspierającą opozycję antykomunistyczną w naszym kraju kapituła Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczyła sir Rogera Scrutona medalem "Odwaga i Wiarygodność".  

4 czerwca 2019 roku "w uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz wspierania przemian demokratycznych w Polsce, za rozwijanie polsko-brytyjskiej współpracy naukowej i uczelnianej" angielski filozof otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


Posłuchaj
119:00 2022_12_03 10_00_05_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Roger Scruton o muzyce i kulturze (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Gość: Roger Scruton (filozof, eseista)

Data emisji: 3.12.2022

Godzina emisji: 10.00

djr/kor

Czytaj także

Olivier Messiaen - największy mistyk wśród kompozytorów

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 10:10
"Kalambury z partytury" tym razem były poświęcone francuskiemu kompozytorowi Olivierowi Messiaenowi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Friedrich Gulda - bad boy i geniusz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 19:00
Friedrich Gulda to legendarny austriacki pianista i kompozytor. Był mistrzem m.in. Marty Argerich, szczególnie upodobał sobie Mozarta, Beethovena i Chopina. Sylwetkę skandalisty i ognistego wirtuoza przybliżył Krzysztof Herdzin.
rozwiń zwiń