Friedrich Gulda - bad boy i geniusz

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 19:00
Friedrich Gulda to legendarny austriacki pianista i kompozytor. Był mistrzem m.in. Marty Argerich, szczególnie upodobał sobie Mozarta, Beethovena i Chopina. Sylwetkę skandalisty i ognistego wirtuoza przybliżył Krzysztof Herdzin.
Friedrich Gulda
Friedrich GuldaFoto: Thierry Martinot / Bridgeman Images – RDA / Forum

Friedrich Gulda - był synem nauczyciela, muzyka amatora. Regularną naukę gry rozpoczął w wieku 7 lat u Feliksa Pazofsky'ego. W latach 1942-47 studiował w Akademie für Musik w Wiedniu w klasie Bruno Seidlhofera (fortepian) i Josepha Marksa (kompozycja). Debiutował w 1944 w sali Musikverein Koncertem a-moll Schumanna. W 1946 odniósł pierwszy znaczący sukces, zdobywając I nagrodę na konkursie pianistycznym w Genewie.

W 1950 wystąpił w Carnegie Hall. Od 1954 był prywatnym nauczycielem Marthy Argerich w Wiedniu. W późniejszych latach coraz rzadziej występował z repertuarem klasycznym, poświęcając się muzyce jazzowej i organizacji festiwali. Był trzykrotnie żonaty, synowie Paul i Rico także zostali koncertującymi pianistami.

Uważany zrazu za kontynuatora tradycji Backhausa i Kempffa Gulda był zawsze pianistą niepokornym. Do legendy przeszły jego tyrady przeciw uczelniom muzycznym; w 1969 odmówił przyjęcia nagrody im. Beethovena za nagranie kompletu sonat, a w 1999 dla prowokacji rozpowszechnił nawet plotkę o własnej śmierci. Nietypowo dla artysty swego pokolenia żywo interesował się jazzem.

Był czołową postacią austriackiej sceny jazzowej od początku lat 50. Występował w zespołach jazzowych nie tylko jako pianista, ale grał również na flecie i saksofonie; od 1982 występował w duecie z Chickiem Coreą. Był założycielem orkiestry Eurojazz, konkursu jazzowego w Wiedniu oraz festiwalu w karynckim Ossiach (1968), poświęconego improwizacji muzycznej. Był także kompozytorem, autorem licznych utworów łączących elementy klasyczne z jazzowymi.

(Źródło: chopin.nifc.pl)


Posłuchaj
119:52 2022_04_24 17_00_05_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Friedrich Gulda - bad boy i geniusz (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

Zobacz zapowiedź

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 24.04.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Marek Pędziwiatr. Przed premierą "Marianny"

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 09:00
Już niebawem na rynku muzycznym pojawi się pierwszy solowy album Marka "Latarnika" Pędziwiatra zatytułowany "Marianna". Premiera będzie miała miejsce 29 marca, w Światowym Dniu Fortepianu. Zanim jednak do tego dojdzie, w "Nocnej strefie" powróciliśmy do kompozycji i wykonań Latarnika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Herdzin: muzycy są rozpieszczani, jesteśmy narcyzami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2022 13:00
- Prawda jest taka, że nigdy wcześniej nie pracowałem fizycznie, od początku zajmowałem się muzyką. My, muzycy, zawsze mamy najlepsze warunki pracy: hotele, garderoby, cateringi, jupitery, oklaski, wywiady, nagrody - wyliczał Krzysztof Herdzin, multiinstrumentalista, aranżer i kompozytor, który jest Dwójkowym prowadzącym, ale tym razem wystąpił w roli gościa audycji.
rozwiń zwiń