Adam Kośmieja: improwizacja musi być częścią utworu

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 11:00
- Od lat fascynuję się jazzem, choć sam go nigdy nie grałem. Mieszkałem cztery lata w Nowym Jorku, byłem na wielu koncertach. Przeszkodą w kompozycjach Guldy była improwizacja jazzowa, a to dla klasycznego pianisty jest dosyć dużym wyzwaniem - mówił na antenie Dwójki Adam Kośmieja.
Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokolenia
Adam Kośmieja to jeden z najbardziej wyrazistych polskich pianistów młodego pokoleniaFoto: Bartek Barczyk
  • Adam Kośmieja określany jest mianem jednego z najbardziej wyrazistych pianistów młodego pokolenia. Rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat w klasie prof. Ludmiły Kasjanienko. Swoją edukację kontynuował w nowojorskiej Manhattan School of Music, w klasie Solomona Mikowsky'ego.
  • Jest również absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie prof. Jerzego Sulikowskiego i prof. Katarzyny Popowej-Zydroń.
  • Róża Światczyńska rozmawiała z artystą o łączeniu różnych muzycznych światów, szukaniu nowych dróg w gęstym labiryncie muzyki.

Friedrich Gulda to legendarny austriacki pianista i kompozytor, dobrze znany słuchaczom Dwójki, zmarły w 2000 roku. Był mistrzem Marty Argerich, szczególnie upodobał sobie Mozarta, Beethovena i Chopina.

Jak podkreślił Adam Kośmieja, Gulda nie jest zbyt powszechnie znany wśród pianistów młodszego pokolenia. - Ja trafiłem na niego jeszcze jako student, wtedy na interpretacje muzyki klasycznej, potem dowiedziałem się, że również komponował. Keith Emerson był zafascynowany jego preludium i fugą, od tego się zaczęło - wspominał pianista. - Bardzo dużo gram muzyki nowej, ale nie uciekam od tego, co mnie ukształtowało, czyli od klasyki - dodał.

Adam Kośmieja to artysta nieustannie poszukujący, w jego szerokim repertuarze znajdziemy bowiem utwory klasyczne i awangardowe. Weill Recital Hall w Carnegie Hall i Yamaha Concert Artist's Hall w Nowym Jorku - to tylko kilka sal koncertowych, w których można było usłyszeć jego występy.


Posłuchaj
59:17 2021_12_12 10_00_13_PR2_Cafe_Muza.mp3 Adam Kośmieja: improwizacja musi być częścią utworu (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Współpracował m.in. z Jackiem Kaspszykiem, Muhai Tangiem, Alexandrem Liebreichem, Bassemem Aikikim, José Marią Florêncio czy Wojciechem Michniewskim. Współpracował niemal ze wszystkimi czołowymi orkiestrami w Polsce, brał również udział w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych.

W 2016 roku wydał swoją debiutancką płytę z kompletem dzieł na fortepian solo Kazimierza Serockiego, która spotkała się z uznaniem w kraju i za granicą.

Niedawno pianista wydał nowy album - "Tribute to Gulda", z wybranymi utworami słynnego austriackiego kompozytora i pianisty Friedricha Guldy. "Wszystko w nim jest dla mnie jak ogień. Czuję w jego muzyce pasję, emocje, radość i energię" - zapowiada płytę Adam Kośmieja.

(You Tube Warner Music Poland Classics)

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Adam Kośmieja (pianista)

Data emisji: 12.12.2021

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: dla dyrygenta batuta jest jak smyczek [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 11:00
- Dziękuję bardzo za gratulacje. Z Dwójką jestem związana już prawie 45 lat. To, jak przekazujecie muzykę, jest nadzwyczajne. Wśród wielu batut, jakie otrzymałam, ta "Diamentowa Batuta" zajmie szczególne, honorowe miejsce - mówiła na antenie Agnieszka Duczmal, laureatka specjalnej nagrody Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Janusz Olejniczak: mam w sobie ciekawość świata

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 12:00
- Bycie laureatem Konkursu Chopinowskiego ułatwiało spotkanie wielu wspaniałych ludzi. Miałem okazję po prostu siedzieć i słuchać literatów, reżyserów, aktorów, wybitnych kolegów muzyków- mówił w Dwójce Janusz Olejniczak, wybitny pianista.
rozwiń zwiń