Michel Legrand - genialny i wszechstronny artysta

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 12:00
Michel Legrand - jeden z najwybitniejszych kompozytorów filmowych, wspaniały pianista i znakomity wokalista zmarł cztery lata temu, w wieku 87 lat. Trudno jest przypisać tego genialnego i wszechstronnie utalentowanego artystę do jednej kategorii.
Michel Legrand
Michel LegrandFoto: Shutterstock/ALEXEY 123

Kariera w imponująco szerokim zakresie dziedzin

Piosenkarz, autor tekstów, pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent i producent ma za sobą niepodobną do nikogo w XX wieku karierę w imponująco szerokim zakresie dziedzin: od ścieżek dźwiękowych do filmów, zwiewnych francuskich "chanson", po bigbandowe partytury jazzowe, grę w trio jazzowym na fortepianie i koncertową muzykę poważną.

Zawsze nienasycony muzyk

Bez wątpienia Michel Legrand był zawsze nienasyconym muzykiem, którego kreatywność i ambicje wydawały się nie mieć granic. Jacques Brel przekonał go na początku lat 60, by stanął za mikrofonem i zaczął wykonywać własne utwory. Dziś jest to z pewnością jeden z najbardziej lubianych i popularnych francuskich piosenkarzy XX wieku.

I właśnie ta część jego nieokiełznanej aktywności artystycznej - śpiew - była głównym tematem tego wydania "Kalamburów z partytury".

***

Autorska audycja Krzysztofa Herdzina, emitowana w sobotnie przedpołudnie w godz. 10-12. Profesor doktor sztuk muzycznych, wszechstronny pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent dzieli się ze słuchaczami swoimi fascynacjami muzycznymi. Z racji jego szerokich aktywności i zainteresowań, w audycji pojawiają się artyści zarówno ze świata klasyki, jak i jazzu, cytowani są szanowani muzykolodzy i filozofowie, jest i miejsce na ciekawe książki o muzyce. Krzysztof Herdzin zaprasza swoich słuchaczy do dyskusji, zaskakując kolejnymi tematami.


Posłuchaj
116:57 2023_09_23 09_59_59_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Michel Legrand - genialny i wszechstronny artysta (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 23.09.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Big bandy łączące tradycję z nowoczesnością

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 12:00
To wydanie audycji z cyklu "Kalambury z partytury" poświęcone było innowacyjnym, współczesnym big bandom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maurice Durufle - kompozytor zanurzony we własnym świecie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 10:00
Bohaterem tego wydania audycji "Kalambury z partytury" był genialny francuski organista i kompozytor - Maurice Durufle.
rozwiń zwiń