Swing instrumentalnie

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2023 13:04
W "Kalamburach z partytury" Krzysztof Herdzin przypomniał nieco zapomnianą polską muzykę bigbandową z lat 50., skupiając się na swingu - piosenkach i utworach instrumentalnych.
Swing podbił serca Amerykanów w latach 30. XX wieku
Swing podbił serca Amerykanów w latach 30. XX wiekuFoto: Benjamin Haas/Shutterstock.com

Swing pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Narodził się w latach 30. Stał się niezwykle popularny po 1935 roku. Przyjmuje się, że początkiem tzw. ery swingu jest 21 sierpnia 1935 roku, kiedy to Benny Goodman Orchestra, licząca wówczas czternastu muzyków, dała bardzo pozytywnie odebrany przez publiczność koncert w Palomar Ballroom w Los Angeles.

Styl był, i do dziś jest, najczęściej podejmowany przez big-bandy. Szczyt popularności ten typ zespołu osiągnął w latach 30. i 40. XX wieku, właśnie w czasach epoki swingu.

***

W poprzednim odcinku "Kalamburów z partytury" sięgnęliśmy po piosenkę "Mackie Majcher/Mack the Knife", jej historię i przeróżne opracowania.

Mack the Knife (Mackie Majcher, Mackie Nożownik) to postać fikcyjna, bohater "Opery za trzy grosze" z librettem Bertolta Brechta i muzyką Kurta Weilla. Piosenka pojawiła się w tej operze w roku 1928. Utwór z czasem stał się standardem muzyki pop.

W Polsce piosenka doczekała się kilku interpretacji. Wykonywali ją m.in.: Dariusz Kowalski, Jan Kobuszewski, Elżbieta Wojnowska, Roman Wilhelmi, Janusz Radek oraz Wiesław Gołas. POSŁUCHAJ >>>>

Posłuchaj
118:41 2023_02_25 09_59_59_PR2_Kalambury_z_partytury.mp3 Swing instrumentalnie (Kalambury z partytury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kalambury z partytury

Prowadził: Krzysztof Herdzin

Data emisji: 24.02.2023

Godzina emisji: 10.00

uk

Czytaj także

Jazzowe opowieści Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 15:00
Gościem Dwójki w cyklu "Zapiski ze współczesności" był znakomity saksofonista, kompozytor, aranżer, ale też i świadek historii. To jedyny wywiad-rzeka, którego udzielił Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"To, co najpiękniejsze - standardy, które kochamy". Wyjątkowy koncert w Polskim Radiu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2022 14:35
Za nami kolejny koncert z cyklu "To, co najpiękniejsze...". Podczas tego wyjątkowego wydarzenia usłyszeliśmy fragmenty z opery "Carmen" Georges'a Bizeta w wykonaniu Małgorzaty Walewskiej oraz Tadeusza Szlenkiera w towarzystwie Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie pod dyrekcją Michała Klauzy, a także standardy m.in. George'a Gershwina, Glenna Millera, Duke'a Ellingtona w wykonaniu Chopin University Big Band pod batutą Piotra Kostrzewy.
rozwiń zwiń