Kora oczami Michała Pepola

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 19:00
Kora go zachwyca i inspiruje. Michał Pepol stworzył krążek "Kora ∞", którego premiera zaplanowana jest na 31 sierpnia. W audycji opowiedział o wokalistce znanej mu od przedszkola.
Michał Pepol
Michał Pepol Foto: Paweł Bownik

"KCKM", czyli "Kocham Cię, Kochanie moje", to tytuł singla, który w czerwcu zabrzmiał premierowo w Dwójce. Nieprzypadkowo przywodzi na myśl tytuł jednego z największych hitów Kory, jest bowiem zapowiedzią albumu, który powstaje w hołdzie tej artystce.

Na albumie znajdą się niewydane nagrania nieodżałowanej artystki, nieznane dotąd wersje piosenek, ale też utwory, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.

- Są tam pewnego rodzaju opracowania istniejących utworów, do nich należy "KCKM", natomiast większość utworów to utwory nowe albo utwory, w których coś jest zacytowane. W jednym z utworów połączyłem dwie piosenki w jedną, wziąłem harmonię i puls z jednej, a tekst - z drugiej - opowiadał w Programie 2 autor płyty.

Michał Pepol - wiolonczelista, współzałożyciel Royal String Quartet, producent i autor muzyki teatralnej - prywatnie jest wielkim fanem Kory, którą zainteresował się już we wczesnym dzieciństwie.

***

Od brawurowego wykonania piosenki "Boskie Buenos" na festiwalu w Opolu w 1980 roku rozpoczęła się wielka kariera Kory i Maanamu. Tekst tego utworu jest parodią wywiadu rozkapryszonej gwiazdy, a do jego napisania wokalistkę zainspirowała lektura powieści "Żeby cię lepiej zjeść" argentyńskiego pisarza Eduardo Gudino Kieffera.

Zobacz zapowiedź:

YouTube Dwójka Polskie Radio

PLAYLISTA:

Michał Pepol – KCKM
Maanam – Blues Kory
Maanam – Łóżko (demo)
Maanam – Die Grenze
Maanam – Eksplozja
Maanam – Kreon
Maanam – Się ściemnia
Maanam – Mama (najprościej żyje się w marzeniach)
Maanam – Mówią, że miłość mieszka w niebie (repryza)
Kora i Pudelsi – Bela Pupa
Kora i Pudelsi – Hoża Moyra
Maanam – Simple Story
Maanam – Chcę ci powiedzieć coś
Maanam – Stoję, stoję, czuję się świetnie


Posłuchaj
123:06 2022_07_10 17_01_00_PR2_Party_tur.mp3 Kora oczami Michała Pepola (Party-tur/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Party-tur

Prowadził: Adam Sztaba

Gość: Michał Pepol (wiolonczelista)

Data emisji: 10.07.2022

Godzina emisji: 17.00


Czytaj także

Paveu Ostrovsky: Kora jest bardzo ważną postacią w moim życiu

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2020 17:10
- Pozwalam sobie tytułować Korę jako moją pierwszą nauczycielkę, ponieważ uczyłem się śpiewać na utworach Maanamu. Jej teksty uwrażliwiły mnie lirycznie i dzięki temu dzisiaj śpiewam i tworzę teksty w języku polskim - mówił w "Muzycznej Jedynce" Paveu Ostrovsky, wokalista formacji Decadent Fun Club. W rocznicę 69. urodzin wspominaliśmy na antenie Programu 1 Polskiego Radia, zmarłą w 2018 roku, ikonę polskiego rocka - Korę Jackowską. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piosenki Kory na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach. "Są aktualne pod każdym względem"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 16:30
- Kora miała niebywały talent, śpiewała głównie napisane przez siebie piosenki i jak się ich posłucha kilkukrotnie, można zobaczyć, ile one mają w sobie głębi i że są nadal aktualne pod każdym względem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Janusz Gast, autor scenariusza i reżyser koncertu Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia "Kora". 
rozwiń zwiń