Krzysztof Myszkowski: dla literatury nie ma złego czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 19:26
- Po raz kolejny wracam do Norwida i jestem pod wielkim wrażeniem. Każdy powrót do Norwida sprawia, że jest się w sednie spraw - mówił w "Literackich witaminach" Krzysztof Myszkowski, pisarz i krytyk.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/ tetxu

Posłuchaj

09:18 _PR2_AAC 2020_08_26-16-45-59.mp3 Krzysztof Myszkowski o twórczości Norwida (Literackie witaminy/Dwójka)

Punktem wyjścia w rozmowie były refleksje na temat trzeciego tomu Listów Norwida, wydanych w ramach monumentalnej edycji Dzieł wszystkich przez Towarzystwo Naukowe KUL.

Dla gościa audycji Norwid to jeden z najważniejszych polskich pisarzy. - Właściwie to jest współczesny pisarz, a można nawet powiedzieć, że aktualny. Nie monologuje, tylko jest z nim ciągły dialog. Trudny i wymagający uwagi - dodał Myszkowski.

Na ile aktualny jest dziś Cyprian Kamil Norwid? >>>

Norwid jest cały czas sobą. W Listach nie jest ważne do kogo, ale co i jak mówi. Myśl jest u niego czymś dominującym a to jest rzadkie w literaturze polskiej i nie tylko. Na te trudne czasy Norwid jest idealnym rozmówcą. Prawdziwie widzi siebie, tego kogoś kto z nim mówi i świat.

Cyprian Kamil Norwid - czwarty wieszcz narodowy >>>

- Czytając Listy widzę trzy główne węzły, które spajają to wszystko: jedno pasmo dotyczące chrześcijaństwa, drugie dotyczące literatury, sztuki i trzeci węzeł dotyczący polityki i historii Polski. W każdym z tych pasm wszystko jest aktualne i przedstawione w rzeczowy sposób - opowiadał pisarz.

W audycji także relacja Krzysztofa Myszkowskiego z Tadeuszem Różewiczem na temat Norwida.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Krzysztof Myszkowski (pisarz, krytyk, redaktor naczelny Kwartalnika Artystycznego)

Data emisji: 26.08.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Irena Makarewicz: Zweig to pisarz, któremu trzeba dać drugą szansę

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 18:06
- Czasami jakaś książka nas nie zainteresuje i potrzeba pomysłu innej osoby, by spojrzeć na danego twórcę innymi oczami - mówiła o twórczości Stefana Zweiga tłumaczka Irena Makarewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Maciej Urbanowski: żyję cały czas Polską

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 18:11
- Literatura jest obszarem, który pozwala odpocząć od dramatu, który nas od jakiegoś czasu otacza a z drugiej strony zrozumieć ten dramat - wyznał w "Literackich witaminach" prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury.
rozwiń zwiń