Legendy warszawskie - by odkryć dawny świat

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:06
- Specyfika legendy jest taka, że wszystko zależy od tego kto, kiedy, komu i w jakich okolicznościach ją opowiada. Można tworzyć wiele jej wariantów - mówi Julia Odnous, redaktorka publikacji "Legendy warszawskie. Antologia".
Audio
  • Redaktorka Julia Odnous opowiada o publikacji "Legendy warszawskie. Antologia" (Stacja Kultura/Czwórka)
Warto wiedzieć, że kiedyś legendy były opowieściami dla dorosłych, kiedyś w ten sposób ludzie  tłumaczyli sobie różne dziwy, to kim są, w co wierzą, co czai się za rogiem
Warto wiedzieć, że kiedyś legendy były opowieściami dla dorosłych, kiedyś w ten sposób ludzie tłumaczyli sobie różne dziwy, to kim są, w co wierzą, co czai się za rogiemFoto: G. Kułakowska/Muzeum Warszawy

- Nasza antologia to pierwszy tak obszerny wybór legend warszawskich, choć znane są zbiory legend autorskich np. Ewy Szelburg-Zarembiny i Artura Oppmana, Wandy Chotomskiej, Marii Krüger, Zdzisława Nowaka, Hanny Łochockiej czy Hanny Januszewskiej - mówi gość "Stacji Kultura". - W publikacji jest 61 tekstów, jednak legend jest o wiele, wiele więcej - dodaje.

fot. G. Kułakowska/Muzeum Warszawy fot. G. Kułakowska/Muzeum Warszawy


- My opisaliśmy przeróżne postacie. Chcieliśmy dowartościować nieznane motywy, mniej znane i zapomniane miejsca - mówi Julia Odnous. - Jest tu kościół św. Jerzego, jest historia złodzieja Makarego Kulawika spod Gnojnej Góry, który chciał okraść Chrystusa Cudownego, jest też historia widma z rynku Starego Miasta - wymienia redaktorka.

Tradycyjnych legend dopełniają wyjątkowe ilustracje Wojciecha Pawlińskiego utrzymane w konwencji rysunków z lat 60. XX wieku. Nie brakuje też faktów historycznych. Gość Czwórki zdradza, że geograficznie antologia ciągnie się od Starego Miasta w dwie strony, po Wilanów i po Marymont. Trudno zaś znaleźć w niej praskie opowieści - dlaczego? - to zdradzamy w "Stacji Kultura".

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Julia Odnous (redaktorka antologii legend)

Data emisji: 6.10.2016

Godzina emisji: 10.14

pj/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Farby i spreje w ruch! Czas zacząć Street Art Doping

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 13:28
Rusza kolejna edycja festiwalu Street Art Doping i z tej okazji w Warszawie powstaną nowe, oryginalne murale. O tym cyklicznym wydarzeniu poświęconemu sztuce ulicy rozmawialiśmy z Przemkiem Dziubłowskim z Fundacji Do Dzieła!
rozwiń zwiń