Zośka Papużanka: nudzą mnie zdarzenia

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 19:31
- Wielkie sagi rodów mnie nie ciągną, nie jestem w stanie tego wszystkiego zapamiętać. Wolę dogłębne wejście w jakiś mniejszy świat i opowiedzenie zwykłej, bardzo prostej historii - mówiła w "Literackich witaminach" pisarka Zośka Papużanka.
Zośka Papużanka
Zośka Papużanka Foto: PR

Posłuchaj
08:41 [ PR2]PR2 (mp3) 17 wrzesień 2020 16_46_10.mp3 Zośka Papużanka poleca lektury (Literackie witaminy/Dwójka)

 

- Mam taką starożytną zasadę nulle dies sine linea. Nie ma takiego dnia, żebym nie czytała i zawsze czytam więcej niż jedną książkę - zaznaczyła w rozmowie z Kingą Michalską pisarka.

Rzadko wraca do książek, które już kiedyś przeczytała, bo jak przyznała, za bardzo interesuje ją wszystko, co nowe. W te wakacje zrobiła jednak wyjątek. - Wróciłam do "Czarodziejskiej góry" Tomasza Manna - opowiadała. - Żeby się po raz drugi dowiedzieć, że to jednak nie do końca jest mój świat.

Narodowe Czytanie 2020. Juliusz Słowacki "Balladyna" >>>

Jaki zatem jest świat Zośki Papużanki? Zawężony do wąskiego grona bohaterów i pozbawiony nadmiaru zdarzeń. Takie lektury przykuły ostatnio jej uwagę. Wśród nich powieść Michaela Crummey'a "Bez winy". - To opowieść o dzieciach, które zostają na maleńkiej wysepce same i całe życie muszą sobie od początku ułożyć i napisać. 

Czytaj także:

Kolejną polecaną lekturą wpisaną w nurt mikroświatów jest książka Roy'a Jacobsena "Oczy z Rigela". - To historia kobiety, która szuka ojca swojego dziecka, podróżuje za nim przez cały dostępny świat - relacjonowała Zośka Papużanka. - Bardzo lubię Jacobsena, ponieważ on jak nikt potrafi pisać o niczym, a ja bardzo lubię książki o niczym, takie, w których się bardzo mało dzieje w warstwie zdarzeń. Jacobsen jest w tym wielkim mistrzem - stwierdziła pisarka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: "Literackie witaminy"

Prowadziła: Kinga Michalska

Goście: Zośka Papużanka (pisarka)

Data emisji: 17.09.2020

Godzina emisji: 16.45

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Katarzyna Puzyńska: z problemami możemy się mierzyć na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 20:32
- Kryminał to jest pewnego rodzaju baśń, gdzie mamy walkę dobra ze złem, a to zło na końcu przegrywa. I tego trochę w życiu potrzebujemy, bo dzieją się różne złe rzeczy w życiu społecznym i każdego z nas indywidualnie, a dzięki książkom przerabiamy to w głowie i bezpiecznie obserwujemy zza książki - mówiła w Dwójce polska pisarka i autorka serii kryminałów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Jan Tomkowski: "Doktora Faustusa" można czytać trochę inaczej

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 18:10
- Od dłuższego czasu piszę pracę o spotkaniach z diabłem w ostatnich stuleciach. I taką lekturą, którą sobie ostatnio przypomniałem, był "Doktor Faustus" Tomasza Manna. Zawsze czytaliśmy go jako taką książkę nam współczesną, tymczasem Mann opisuje sytuację artysty i sztuki kompletnie nieprzystającą do naszej rzeczywistości - mówił w Dwójce historyk literatury, prozaik i eseista.
rozwiń zwiń