Tadeusz Pióro: do lektury może mnie zachęcić człowiek, nie nagrody

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 17:33
- Nie ma dla mnie żadnego znaczenia, jakie nagrody dostał dany pisarz czy poetka. Mam pojęcie o historii literatury, natomiast jeśli chodzi o porady, sugestie, to często kieruję się tym, co mówią poszczególne osoby, którym ufam, ponieważ mamy podobne gusty literackie, podobne poglądy na literaturę - mówił w Programie 2 Polskiego Radia poeta, tłumacz, felietonista i literaturoznawca.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ko Backpacko

Posłuchaj
09:29 _PR2_AAC 2020_10_12-16-45-05.mp3 Poeta, tłumacz, felietonista i literaturoznawca Tadeusz Pióro o lekturach, które poleca (Literackie witaminy/Dwójka)

Tadeusz Pióro sam też miał dla słuchaczy kilka sugestii związanych z lekturami. W pierwszej kolejności polecał "Listy do Luizy" Gustava Flauberta w przekładzie i wyborze Ryszarda Engelkinga.

- Jest to zupełnie nieprawdopodobny dokument literacki. Korespondencja kochanków, którzy tak dużo do siebie pisali, bo nie mieszkali w tym samym mieście i bardzo rzadko się widywali. Przez 10 lat trwał ten ich osobliwy związek. W ciągu tych 10 lat Flaubert napisał "Panią Bovary". I opisywał w tych listach swoje męki twórcze w sposób, powiedziałbym, hiperboliczny. Natomiast to mogła być oczywiście absolutnie prawda to, co on pisał o swoich cierpieniach nad każdym słowem, każdym zdaniem, każdym akapitem - stwierdził gość "Literackich witamin". 

Drugą książką, o której mówił w audycji Tadeusz Pióro było "Srebro ryb" Krzysztofa Środy.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Tadeusz Pióro (poeta, tłumacz, felietonista i literaturoznawca)

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

"Talita" i "Portrecista psów". Podobne tylko z okładki

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2020 13:05
W audycji zajrzeliśmy do zbioru opowiadań Pawła Huelle "Talita" oraz do debiutu Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego "Portrecista psów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Tabaczyński: "Anatomia melancholii" to próba uzdrowienia świata

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 21:56
- "Anatomia melancholii" Roberta Burtona to książka sprzed czterystu lat, jednak świetnie pasuje do pandemicznego czasu. Burton pisze o całym świecie i – niestety – ta książka pokazuje, że świat od tych czterystu lat niewiele się zmienił, a kwestia plagi i moru jest dzisiaj tak samo aktualna, jak wtedy - mówił w Dwójce pisarz, tłumacz, eseista i krytyk.
rozwiń zwiń