Natalia Malek: zaciekawiło mnie to, co nazywam odmiennością

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 15:30
- W literaturze poszukuję tego, co można by nazwać obcością, odmiennością. Spotkanie z tym, czasem radykalnie odmiennym niż mój własny język, i też spojrzeniem tak bardzo innym, jest dla mnie bardzo inspirujące i może być takie dla każdego, kto nie boi się inności - mówiła w Dwójce poetka i tłumaczka Natalia Malek.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/andriano.cz
szczepan twardoch 1200 PAP.jpg
Szczepan Twardoch: jako pisarz jestem raczej intuicyjny niż intelektualny

Posłuchaj
08:54 _PR2_Witaminy_ 2020_12_10-16-46-31.mp3 O literackich fascynacjach rozmawiamy z poetką i tłumaczka Natalią Malek (Literackie Witaminy/Dwójka)

- Polecam powroty do prozy Jane Balls, która w bardzo niezwykły sposób operuje zarówno tą odmiennością języka, jak i odmiennością perspektywy. Nie poszukuje dziwności, ale w jakiś tajemniczy sposób preferuje głównie kobiety, które nie wpisują się w pewne oczekiwania czy normy, które się wobec kobiet wysuwa. I to ich życie na własną rękę, często w pojedynkę, jest bardzo interesująco przedstawione. Poza tym jest napisane pięknym językiem - mówiła Natalia Malek.

Czytaj także:

Rozmówczyni Kingi Michalskiej również ceni prozę Mary Flannery O’Connor.

- Co znamienne zarówno ona, jak i Jane Balls, specjalizują się w opowiadaniach w takiej krótszej formie. Wydaje mi się, że to jest moja własna preferencja. Rzeczywiście ja wolę bardziej skondensowane treści, w sposób naturalny do nich dążę i wydaje mi się, że ten efekt takiego nierozwodnionego, nierozmydlonego kontaktu z odmiennością najlepiej osiągać w opowiadaniu - mówiła w Dwójce poetka.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska 

GośćNatalia Malek (poetka, tłumaczka)

Data emisji: 10.12.2020

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Małgorzata Szejnert: Mulford "Przeciw śmierci" - pogrążyłam się w przeszłości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 11:00
- Pogrążyłam się w przeszłości nie tylko literackiej, ale także do pewnego stopnia osobistej. Ponieważ wszyscy robią porządki, więc i ja zabrałam się do porządkowania swojej biblioteki i znalazłam książeczkę niezwykłej piękności, w czerwonym safianie, ze złoconym tytułem i brzegami kart. Czcionka staroświecka, wytworna i tytuł "Przeciw Śmierci", a na pierwszej kartce delikatnie podpis właściciela, przyjaciela rodziny - mówiła reporterka Małgorzata Szejnert.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anna Wasilewska: Calvino jest pisarzem, do którego wracam od wielu wielu lat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 16:00
- "Po co czytać klasyków" jest zbiorem 35 tekstów poświęconych pisarzom, które Calvino publikował w prasie, bądź, które były umieszczane w charakterze wstępu, posłowia, czy też tekstów okolicznościowych - mówiła w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
rozwiń zwiń