REKLAMA

Małgorzata Czyńska: w pracy biografa sięgamy do różnych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2021 14:32
- Nieustannie sięgam po biografie, listy i dzienniki, a gdy mam przesyt tego typu lektur ratuję się czytaniem kryminałów i książek kulinarnych - o pracy biografki i jej czytelniczych wyborach w "Literackich witaminach" opowiadała Małgorzata Czyńska.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Michele Brusini/Shutterstock.com

Posłuchaj
09:07 13.01.2021 g. 16.45 Literackie witaminy.mp3 Małgorzata Czyńska opowiada o biografiach, kryminałach i literaturze kulinarnej (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Specyfika pracy biografa opiera się na badaniu różnych źródeł, celem oddania pełni upodobań i charakteru portretowanych postaci. Są to zarówno dokumenty czy korespondencja bezpośrednio związana z bohaterem biografii, ale również wszystkie materiały związane z jego otoczeniem lub epoką życia.


kobieta książka 1200.jpg
Monika Śliwińska: czytam przede wszystkim biografie kobiet

- Czasami trafiam na jakieś wzmianki czy na interesujące mnie zdjęcie w zagranicznej prasie lifestyle’owej - mówiła Małgorzata Czyńska - również rzeczy, którymi się otaczamy i nasze domy wiele o nas mówią.

Biografie to nie jedyny nurt literacki, którego warsztat opiera się na kwerendach i badaniach historyczno-środowiskowych. Małgorzata Czyńska w tym aspekcie wyróżnia kryminały Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, których akcja toczy się w Krakowie na przełomie XIX i XX wieku.

- Jestem z pochodzenia Krakuską, więc chylę czoła przed autorami, ponieważ czytając te książki naprawdę czuję się jakbym przechadzała się po mieście i brnęła w krakowskim błocie - oceniła pisarka - atmosfera miasta w tych książkach oddana jest fantastycznie.


stara książka grzbiet księga 1200.jpg
Anna Mateja: pociąga mnie niejednoznaczność życiorysów

Ostatnie z książek, które Małgorzata Czyńska czyta w wolnej chwili i które wykorzystuje do pracy to literatura kulinarna. Wspomniała swoje doświadczenie z artykułami o kulinarnych upodobaniach artystów, a także swoje ulubione książki o kuchni różnych epok i miejsc.

Gościem "Literackich witamin" była Małgorzata Czyńska, autorka książek "Berezowska. Nagość dla wszystkich", "Metafizyczny harem. Kobiety Witkacego" oraz najnowszej "Łempicka. Tryumf życia".

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Małgorzata Czyńska (pisarka, biografka)

Data: 13.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Barthes i jego Barthes. To nie jest autobiografia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2015 13:00
– Jeżeli chcemy poważnie traktować tego autora, musimy mieć dystans do jego tekstu – mówił prof. Wojciech Michera o książce "Roland Barthes" Rolanda Barthes'a.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gombrowicz - od wyobcowanego dziecka do artysty

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 10:00
Gościem "Strefy literatury" była Klementyna Suchanow, autorka wydanej właśnie dwutomowej biografii Witolda Gombrowicza "Ja, geniusz". 
rozwiń zwiń