Łukasz Tischner: Józef Wittlin jest moją odwieczną miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:30
- Dzięki Wittlinowi zacząłem odkrywać swoistość wielokulturowości Małopolski, w której się wychowywałem i zacząłem trochę lepiej odkrywać historię mojej własnej rodziny - mówił w "Literackich witaminach" dr Łukasz Tischner.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Chinnapong

Posłuchaj
09:06 Literackie witaminy (Witlin) 2021_01_20-16-45-30.mp3 Rozmowa z dr. Łukaszem Tischnerem na temat twórczości Józefa Wittlina (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Łukasz Tischner to literaturoznawca, publicysta i tłumacz, który w swoim dorobku naukowym dotychczas skupiał się na twórczości Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza. Tym razem na antenie Dwójki polecał dzieła Józefa Wittlina.

- Józef Wittlin zachęcił mnie, jako nienostalgiczny piewca Lwowa, a także jako autor, który uczula i otwiera oczy na szerszy świat nieograniczony do jednej kultury - mówił literaturoznawca. - Świat, w którym nadstawiamy uszu dla różnych języków, spostrzegamy różne obyczaje, widzimy koloryt rozmaitych kultur. 

W dorobku artystycznym Wittlina należy wymienić eseje, utwory poetyckie i powieści, wśród których najsłynniejszą i najwyżej cenioną jest "Sól ziemi".

- "Sól ziemi" jest próbą nowoczesnej epopei, która nawiązuje do wzorca "Odysei" Homera, opowiada o "ciemnym", ale dobrodusznym Hucule, Piotrze Niewiadomskim, który rusza w obcy mu świat nowoczesności, uprzedmiotowienia i umasowienia - mówił Łukasz Tischner.

Czytaj także:

Prace Józefa Wittlina w ostatnich latach doczekały się wznowień - wśród nich znalazły się "Sól ziemi", eseje "Etapy", będące reportażami z podróży do Francji, Chorwacji i Asyżu oraz "Mój Lwów".

Zdaniem Łukasza Tischnera, na podstawie wirtuozyjnej twórczości Wittlina warto uczyć się warsztatu pisarskiego i kulturowego w obronie "małych ojczyzn". - To, co jest znakiem rozpoznawczym Józefa Wittlina, to jest taka "ciepła ironia", czyli równowaga pomiędzy ironią a współczuciem - tłumaczył Łukasz Tischner.

Na zakończenie audycji gość "Literackich witamin" podzielił się ze słuchaczami fragmentem eseju Józefa Wittlina z 1924 roku, który stanowi nawiązanie do przemyśleń Stefana Żeromskiego i traktuje o wzmocnieniu polskiej kultury w dążeniu do uniwersalizmu.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Łukasz Tischner (literaturoznawca, publicysta, tłumacz)

Data: 20.01.2021

Godz. emisji: 16.45

Czytaj także

Andrzej Fabianowski: sięgam często do Norwida

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 11:00
- Wydaje mi się, że poezja, chociaż nie jest rzeczywiście lekturą najłatwiejszą, pasuje jednak do formuły witamin. Poezja daje odporność i na przykład, kiedy czuję się zmęczony albo za oknem widzę szarugę i jest mi smutno z powodu pandemii i innych okoliczności, wtedy mogę znaleźć jakieś oparcie i pocieszenie w liryce - mówił w Programie 2 Polskiego Radia literaturoznawca Andrzej Fabianowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Andrzej Nowak: namawiam, żeby wracać do poezji

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:00
- Myślę, że w dzisiejszym czasie, gdy słowo jest w pośpiechu coraz bardziej zaniedbywane przez obrazek, przez mem, przez migawkę, pewnie najłatwiej stosunkowo sięgnąć nam do tego co krótkie, co najbardziej skondensowane w słowie. I to jest poezja - mówił w Dwójce historyk i publicysta prof. Andrzej Nowak.
rozwiń zwiń