Artur Daniel Liskowacki: czytam jeszcze zachłanniej niż dawnej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:52
- Czytam bardzo dużo. Ciągle z wielką przyjemnością, nie z rozczarowaniem, zarówno wracając do starych lektur, jak i czytając nowe. Ta zachłanność ma jednak w sobie coś niepokojącego dla mnie samego, bo to tak jak z psem, który dopada do miski z jedzeniem, bo wie, że za chwilę może zabraknąć - mówił w Dwójce prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych i krytyk.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: manolofranco/Pixabay

Posłuchaj
08:53 Dwójka Literackie witaminy 11.02.2021.mp3 Artur Daniel Liskowacki o swoich ulubionych lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 

Artur Daniel Liskowacki zdradził również, że w przeciwieństwie do niektórych osób, które gościły w cyklu "Literackie witaminy", nie ma on takiej odskoczni, gdzie mógłby szukać schronienia w trudniejszych chwilach. - Może dlatego, że nie mam nocnego stolika, na którym, jak mówią pisarze, leżą książki, do których się wraca - tłumaczył.

Dodał on jednak, że jest kilka książek, do których chciałby wrócić. - Poprzestaję na tym myśleniu, dlatego że wydaje mi się, że jak już do nich wrócę, tak ostatecznie, będzie to już znak, że ich nie przeczytam. Ja na bieżąco czytam bardzo dużo. Zarówno książki nowe, jak i takie, które odkryłem przy wertowaniu biblioteki ojca. Mój ojciec, pisarz Ryszard Liskowacki, nie żyje już od lat, ale dopiero teraz będę się przeprowadzał do jego mieszkania - opowiadał gość audycji.

W dalszej części rozmowy m.in. o książkach, na jakie Artur Daniel Liskowacki natrafił w bibliotece swojego ojca.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Artur Daniel Liskowacki (prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych i krytyk)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Maciej Płaza: ta książka wzięła się z mojej fascynacji chasydyzmem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 07:00
- Chasydzka pobożność to zjawisko, które obrosło folklorem. Zostało spopularyzowane przez pisarzy nie będących chasydami. Intryguje mnie ich niezwykły mistycyzm – to religia zamknięta, ortodoksyjna, ale radosna - opowiadał Maciej Płaza, autor powieści "Golem" o galicyjskim sztetlu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cieniowi Josifa Brodskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 22:00
Pod koniec stycznia minęła 25. rocznica śmierci Josifa Brodskiego. Na jego grobie obok nazwiska oraz dat narodzin i śmierci "1940-1996" widnieją słowa "Letum non omnia finit". To fragment elegii Propercjusza: "To, co mówią o duszach, to nie jest baśń: ze stosów umyka blady cień; śmierć nie kończy wszystkiego".
rozwiń zwiń