Tomasz Ososiński: odnalazłem u Conrada wiele aktualnych odniesień

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2021 18:06
- Już sam fakt odosobnienia na morzu, który często jest głównym tematem powieści Conrada, koresponduje trochę z tym, z czym mamy teraz do czynienia. Też jesteśmy w takim odcięciu od wielu rzeczy i też musimy zejść trochę w głąb i zająć się rzeczami, które są mniej zewnętrzne; którym może wcześniej nie poświęcaliśmy tyle uwagi - mówił o książce "Murzyn z załogi Narcyza" germanista, filolog klasyczny i tłumacz.
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha Conrada
Grafika na podstawie fotografii portretującej Josepha ConradaFoto: polona.pl/domena publiczna

Posłuchaj
09:02 Dwójka Literackie witaminy 22.02.2021.mp3 Germanista, filolog klasyczny i tłumacz Tomasz Ososiński o swoich ulubionych lekturach (Literackie witaminy/Dwójka) 

joseph conrad jasanoff 1200.jpg
Joseph Conrad i jego mroczny świat według Mayi Jasanoff

Tomasz Ososiński jako czytelnik lubi dogłębnie poznać twórczość swoich ulubionych autorów. W przypadku Josepha Conrada było jednak inaczej. Po okresie intensywnej lektury jego książek, gość Programu 2 Polskiego Radia stwierdził, że już wystarczy.

- Jakoś nie wciągnął mnie wtedy na tyle, żebym chciał przeczytać wszystkie jego książki od początku do końca. Jakiś czas temu tak się złożyło, że wpadł mi w ręce dosyć przypadkowo "Murzyn z załogi Narcyza" – powieść Conrada, dosyć wczesna i istotna dla jego drogi twórczej. To właściwie jest ta książka, po której on - jak sam pisze zresztą w przedmowie - postanowił, że będzie pisarzem - zauważył Tomasz Ososiński.

Germanista, filolog klasyczny i tłumacz polecał także w audycji m.in. tomik poezji "Raj w obrazkach" D.J'a Enrighta w przekładzie Piotra Sommera.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Dorota Gacek

Gość: Tomasz Ososiński (germanista, filolog klasyczny, tłumacz)

Data emisji: 22.02.2021

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Artur Daniel Liskowacki: czytam jeszcze zachłanniej niż dawnej

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2021 17:52
- Czytam bardzo dużo. Ciągle z wielką przyjemnością, nie z rozczarowaniem, zarówno wracając do starych lektur, jak i czytając nowe. Ta zachłanność ma jednak w sobie coś niepokojącego dla mnie samego, bo to tak jak z psem, który dopada do miski z jedzeniem, bo wie, że za chwilę może zabraknąć - mówił w Dwójce prozaik, eseista, poeta, autor słuchowisk radiowych i krytyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czyżewski: w lekturach interesuje mnie to, co nieznane

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 18:12
- Coraz częściej w rozmowie o tym, co przed nami, powraca powieść Hermanna Hessego "Gra szklanych paciorków". To jest jakaś próba stworzenia odważnej utopii, ale ugruntowanej w epoce felietonu, która ustanawia umysł człowieka nad autorytetem rzymskiego kościoła - mówił w Dwójce pisarz i współtwórca Fundacji Pogranicze.
rozwiń zwiń