Krzysztof Czyżewski: przyszedł czas na kulturę solidarności

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2020 10:22
- Szansą dla kultury jest pójście w głąb. Rozumiem to jako pójście bliżej ludzi, ku współtworzeniu i współuczestniczeniu w procesie twórczym społeczności lokalnych i sąsiedzkich - mówił w Dwójce Krzysztof Czyżewski - poeta, eseista, pisarz, współtwórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach.
Okładka ksiązki W stronę Xenopolis
Okładka ksiązki "W stronę Xenopolis"Foto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
12:54 Poranek Czyżewski 16.12.2020.mp3 Piotr Czyżewski o kulturze solidarności oraz publikacji "W stronę Xenopolis" (Poranek Dwójki)

Andrzej Strumiłło 1200.jpg
Andrzeja Strumiłły myśliwskie wyprawy po Związku Radzieckim

Krzysztof Czyżewski jest autorem publikacji "W stronę Xenopolis", w której porusza zagadnienie obecnej kondycji Europy Środkowej w podzielonej wspólnocie; opowiada, jak przełamać kryzys wspólnotowości i jaką siłę ma pogranicze. Gość audycji podkreślił, że kryzys wspólnotowości i społeczeństwa wielokulturowego to refleksja, która towarzyszy mu od dawna.

- Mieliśmy w XX wieku dwie dominujące narracje: z jednej strony nacjonalizm, jako idea wybicia się na niepodległość i suwerenność, a potem przemieniająca się w lęk przeciwko innemu i szukanie wroga, by wzmocnić własną tożsamość. Z drugiej strony kosmopolityzm, czyli otwarcie się na świat, ale za cenę odcięcia od korzeni i współistnienia z miejscami, gdzie były gniazda rodzinne - opowiadał eseista.

Czytaj też:

Zdaniem Krzysztofa Czyżewskiego, te dwie narracje "wyczerpały się". - Żyjemy na progu czasów, w których musimy stworzyć nową formułę współistnienia i wspólnotowości. Już nie przez szukanie wroga, ani wykorzenienie i ucieczkę od swojego miejsca zamieszkania, tylko przez połączenie zamieszkania, budowania oikos – jakby powiedzieli Grecy – i połączenia go z nowoczesnością.

Jak wyjaśnił, "Xenopolis" nawiązuje do greckiej idei wspólnego domu. - "Xenopolis" to słowo, które stworzyłem, próbując przetłumaczyć polskie słowo "obcowanie", czyli taką wspólnotę, która ma w sercu obcego. Jak przy stole wigilijnym, gdzie mamy puste krzesło, rozumiejąc, że bez otwarcia na gościa nie wypełni się nasze święto - mówił.

Czytaj też

Zdaniem Krzysztofa Czyżewskiego, po okresie, gdy kulturę cechowała wolność i indywidualizm twórczy, przychodzi czas na kulturę solidarności. – Ten geniusz artystyczny można znaleźć nie tylko w sobie, ale też w miejscu i ludziach, z którymi się żyje - dodał.

Gość audycji opowiadał również m.in. o nagrodzie Ambasadora Nowej Europy, wspominał też zmarłą Irenę Veisaitė - litewską intelektualistkę, teatrolożkę, działaczkę na rzecz praw człowieka.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Krzysztof Czyżewski (poeta, eseista, pisarz, współtwórca Fundacji "Pogranicze" i Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach)

Data emisji: 16.12.2020

Godzina emisji: 8.30

Czytaj także

Dwójka w Szczecinie. Prof. Inga Iwasiów: ludzie żyją tu do przodu

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2020 11:35
- W Szczecinie coraz więcej ludzi traktuje przeszłość jako przedmiot refleksji, ale nie jest tak głęboko w nią zanurzona, żeby ciągle ją rozpamiętywać - mówiła w audycji "Dwójka na miejscu" szczecinianka prof. Inga Iwasiów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie ma jak Lwów! Wiktor Morozow o muzyce baciarskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2020 18:40
W dzisiejszej audycji "Z muzyką po Kresach" zabrzmiały pieśni baciarskie, czyli lwowski folklor miejski. Na ile udała się próba reanimacji tego lwowskiego fenomenu w Polsce, a na ile we Lwowie? Opowie o tym legenda ukraińskiej sceny muzycznej, kompozytor, tłumacz - Wiktor Morozow. 
rozwiń zwiń