REKLAMA

Kacper Bartczak: prawdopodobnie czytam za dużo

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 17:50
- Jestem amerykanistą i uczę literatury na Uniwersytecie Łódzkim. Tak się poskładało, że piszę trochę krytyki literackiej, ale również poezję. Przekładam tę poezję i czytam ogromne ilości rzeczy. Czasami mam wrażenie, że robię to zbyt metodycznie - mówił gość "Literackich witamin".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Sergii Gnatiuk/Shutterstock

Posłuchaj
08:53 Dwójka Literackie witaminy 23.06.2021.mp3 Kacper Bartczak o książkach, do których wraca i swoim najnowszym tomie poezji (Literackie witaminy/Dwójka) 
Orwell 1200.jpg
Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Jak przyznał Kacper Bartczak, przez lata starał się on w sobie wyrobić metodę czytania przypadkowego. - Lubię chodzić po starych antykwariatach - w Łodzi jeszcze jest takich kilka - nawet po targach, różnych rynkach i wyszukiwać jakieś naprawdę śmieszne stare książki - opowiadał.

Kilka lat temu gość Dwójki w ten właśnie sposób "upolował" powieść Philipa K. Dicka "Nasi przyjaciele z Frolixa 8". - To absolutny pop, taniocha, taki pulp fiction trochę. Ale tak się złożyło, że zaprowadziła mnie ta książka do dwóch ważnych powieści Dicka: "Ubik" i "Człowiek z Wysokiego Zamku", które czytałem na zmianę po angielsku i po polsku. Obydwie te powieści, a szczególnie "Człowiek z Wysokiego Zamku" pozwoliły mi rozwiązać jakieś ogólnej natury problemy, które mnie wówczas nurtowały. To genialna literatura, lubię do niej wracać - podkreślał.

Inni autorzy, do których lubi wracać Kacper Bartczak, to McCarthy i DeLillo. W audycji mówił on także o swoim najnowszy tomie wierszy "Widoki wymazy".

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Kacper Bartczak (poeta, tłumacz, krytyk, eseista, wykładowca akademicki)

Data emisji: 22.06.2021

Godzina emisji: 16.45

pg

Czytaj także

Orwell i przestrzenie, w których funkcjonuje dziś on i jego twórczość

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:08
Wielki Brat, nowomowa, dwójmyślenie – pojęcia stworzone przez George’a Orwella weszły na stałe do języka potocznego i kultury masowej. W audycji zastanawialiśmy się nad współczesnym odbiorem twórczości brytyjskiego pisarza i publicysty, a pretekstem do rozmowy były najnowsze wydania jego dwóch najważniejszych powieści: "Roku 1984" oraz "Folwarku zwierzęcego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Michał Kuziak: czytanie literatury to przeżycie melancholijne

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 18:00
- Chciałoby się czytać wszystko, a przynajmniej wszystko, co jest dobrą literaturą, natomiast jest to niemożliwe. Przynajmniej od pewnego czasu bez wątpienia dominują u mnie teksty czytane z powodów zawodowych, ale też nie powiem, żeby to nie było czytanie dla przyjemności - mówił w Dwójce literaturoznawca i komparatysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Koch: "Niepokój przychodzi o zmierzchu" to książka bardzo holenderska

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 20:18
- Nie jest to opowieść o Holandii wielkomiejskiej. Nie ma tu uznanych stereotypów, zarówno tych tradycyjnych: wiatraki, ser, tulipany, drewniaki, jak i tych bardziej współczesnych: olbrzymia tolerancja, która ociera się już nawet o pewną obojętność wobec inności i odmienności. Tutaj mamy Holandię wiejską - mówił w Dwójce tłumacz książki "Niepokój przychodzi o zmierzchu".
rozwiń zwiń