REKLAMA

Daniel Wyszogrodzki: Orhan Pamuk rozszerza spektrum naszej kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2020 17:52
- Orhan Pamuk wywodzi się z głównego pnia literatury europejskiej, jak Dostojewski, Mann czy Proust, ale wprowadza pewien element egzotyki, który dla mnie jest szczególnie atrakcyjny - mówił w audycji "Literackie witaminy" tłumacz, dziennikarz, autor książek, felietonów i tekstów piosenek.
Orhan Pamuk
Orhan PamukFoto: Prometheus72/Shutterstock

Posłuchaj
08:45 Dwójka Literackie witaminy 22.06.2020.mp3 Daniel Wyszogrodzki poleca prozę Orhana Pamuka, Michela Houellebeca i Javiera Maríasa (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Dominika Słowik PAP 1200.jpg
Dominika Słowik: to dobry czas na sięgnięcie po prozę amerykańską

Jak tłumaczył Daniel Wyszogrodzki, pandemia koronawirusa dotknęła jego tryb życia w niewielkim stopniu. - Mój przypadek jest dosyć nietypowy, ponieważ pracuję w domu i mieszkam poza miastem. Obecna epidemia zakłóciła więc właściwie tylko moją działalność akademicką. Natomiast wykorzystałem ten czas jak najlepiej, na pisanie mojej nowej książki i na czytanie - opowiadał.

Jak podkreślał gość Dwójki, ma on to szczęście, że żyje w tym samych czasach, co trzech jego ulubionych pisarzy. - Uważam, że to bardzo ważne, żeby współcześni autorzy tak na nas oddziaływali. Bo cudowne jest sięganie do historii literatury i do klasyki, ale dla mnie fakt, że żyję w tym samym czasie, co Orhan Pamuk w Turcji, Michel Houellebecq we Francji i Javier Marías w Hiszpanii jest bardzo, bardzo ważne. Szczególnie ważny jest dla mnie ten pierwszy - przyznał tłumacz, dziennikarz, autor książek, felietonów i tekstów piosenek.

Daniel Wyszogrodzki mówił także w audycji m.in. jaką klątwę udało się przełamać Orhanowi Pamukowi i którą książkę tureckiego noblisty poleca najbardziej.

Czekamy także na Państwa opowieści o książkach, które w tym trudnym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl 

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Daniel Wyszogrodzki (tłumacz, dziennikarz, autor książek, felietonów i tekstów piosenek)

Data emisji: 22.06.2020

Godzina emisji: 16.45

Czytaj także

Ostra jazda śląskich punków i warszawska Ochota z humorem

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 13:00
W kolejnej "Czytelni" dwa debiuty. Zajrzeliśmy do książek "Weltschmerz hardcore" Wojciecha Kozielskiego i "Baśka" Wojtka Friedmanna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojciech Nowicki: "Czarodziejska góra" ma miejsca, których mogłoby nie być

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 18:47
- Rozmawiam z innymi czytelnikami równie zachłannymi "Czarodziejskiej góry". Każdy z nich znajduje miejsca, z którymi nie może sobie poradzić. To jest wspaniałe, że ta książka budzi tak różne reakcje, a jednocześnie niekłamany zachwyt – mówił w Dwójce Wojciech Nowicki o arcydziele Tomasza Manna.  
rozwiń zwiń