Kornhauser. Poeta buntu, pisarz wielofunkcyjny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 16:00
- Julian od razu wszedł w ton przyspieszonego mówienia, wierszy niecierpliwych, które wybuchały, które były jednym zdaniem - mówił o swoim przyjacielu poeta Adam Zagajewski.
Audio
  • Julian Kornhauser. Poeta buntu, pisarz wielofunkcyjny (Strefa literatury/Dwójka)
Julian Kornhauser, 2015
Julian Kornhauser, 2015Foto: PAP/ Jacek Bednarczyk

Julian Kornhauser jest tegorocznym laureatem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości. O jego dorobku rozmawialiśmy w audycji "Strefa literatury".

Poeta Leszek Szaruga wspominał, że Kornhauser był jednym z pierwszych twórców, którzy w PRL zaczęli wydawać w drugim obiegu. - W roku 1973 razem z Witem Jaworskim wydał tomik własnym sumptem. Zbiór "Zabójstwo" zawierał wiersze odrzucone przez cenzurę - dodawał. Szaruga mówił też o wpływie, jaki na poezję Kornhausera, wywarła jego praca jako tłumacza.

W audycji mówiliśmy także o nietypowym debiucie Laureata, najważniejszych tomikach i pracy akademickiej. Nie zabrakło archiwalnych nagrań samego Juliana Kornhausera.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowały: Joanna SzwedowskaDorota Gacek

Goście: Adam Zagajewski, Tadeusz Nyczek i Leszek Szaruga (poeci), profesor Piotr Śliwiński (członek jury nagrody Silesius), Julian Kornhauser (z nagrań archiwalnych Polskiego Radia)

Data emisji: 8.05.2016

Godzina emisji: 21.30

bch/tj

Czytaj także

Piotr Matywiecki: bliska jest mi idea żydowskości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 08:00
Podmiot nowego tomu wierszy "Którędy, na zawsze" zdaje się na własne życzenie zatracać tożsamość. O tym oraz o innych paradoksach swojej poezji mówił sam Piotr Matywiecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Podsiadło: potrzebuję sprawdzać się na innych polach

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 12:10
- W poezji cierpię za miliony, a w prozie na ogół świetnie się bawię - mówił Jacek Podsiadło o pracy nad książką "Życie zawłaszcza śmierć w Wieprzowie Ordynackim".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Po które - nie umieraj?". Opowieść o Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 11:30
W piątą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej przypominamy audycję, w której poetkę wspominali jej znajomi i przyjaciele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Potęga konkretu. Poetyckie światy Stanisława Barańczaka

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2016 12:00
- On pozostaje zaskakująco jednolity, a jednocześnie różnorodny w swojej twórczości. Niesamowita konsekwencja - mówił o zmarłym przed ponad rokiem Stanisławie Barańczaku jego przyjaciel - poeta Ryszard Krynicki.
rozwiń zwiń